YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tartışmalı anketten 80'lik nine çıktı
Tartışmalı anketten 80'lik nine çıktı
10 Şubat 2011 23:51
Tonya'da tartışma meydana getiren anketten, 80 yaşındaki Fadime Kayacı çıktı.

Trabzon'un Tonya ilçesinde düzenlenen ''En''ler anketindeki ''En beğenilen ev kadını'' sorusunda en çok oyu, yanında kalan sara hastası yeğeninin ateşe düşerek hayatını kaybetmesine çok üzüldüğü için bir daha köye dönmeyerek, 27 yıldır Karakısrak Yaylası'nda yaz-kış tek başına yaşayan 80 yaşındaki Fadime Kayacı aldı.

Tonya Belediye Başkanı Ahmet Kurt, yaptığı açıklamada, 17 Şubat tarihinin Tonya'nın düşman işgalinden kurtuluş yıl dönümü olduğunu anımsatarak, ''Bu nedenle kutlamalarda yer alan ödüller bölümüne Tonya'nın 'En'lerinin seçimini de ekledik. 10 dalda Tonya'nın en beğenilenlerini belirlemek, beğenilmeyi özendirmek, toplum içinde beğenilenlerin sayısını artırmak için her yıl bu uygulamayı sürdürmeyi düşünüyoruz'' dedi.

Anket çalışmasının ilçe meydanına konulan sandığa, vatandaşların beğendiği kişinin ya da kişilerin ismini yazarak atması şeklinde yapıldığını ifade eden Kurt, şöyle dedi:

''Mükerrer kullanımı önlemek için oy kağıdına T.C. numarasının yazımını da istedik. Anket çalışması meclis üyeleri ve yetkililerin huzurunda sayılarak tutanağa geçirildi. Tartışmalara neden olan 'En beğenilen ev kadını'' sorusu da beğenilme kriteri yaptığı işle sınırlıdır. Beğenilmeyi bedenle, cinsellikle bağdaştırmak, özürlü ve sapık kafa belirtisidir. Beslediği ineklerle, ördüğü çoraplarla, sattığı marullarla üniversitede çocuk okutan, evinin geçimini sağlayan kadın takdire, övgüye şayandır. Elleri öpülen, beğenilen ev kadını ödülünü almayı hak etmiştir.''

Kurt, anket çalışması sonucunda ''En beğenilen ev kadını'' kategorisinde 13 ev kadınına oy verildiğini vurgulayarak, ''Bunların içinde 76 oy ile 80 yaşındaki Fadime Kayacı birinci oldu. Fadime ninemiz, 27 yıldır Karakısrak Yaylası'nda tek başına yaşıyor'' diye konuştu.

Ahmet Kurt, şimdiki sorunlarının, Fadime Kayacı'ya nasıl ulaşacakları olduğunu belirterek, ''Karakısrak Yaylası'nın yolu bu mevsimde kar nedeniyle kapalıdır. Çok uzun süredir ilçe merkezine inmemiştir. Teklifimizi kabul ederse Fadime Nine'yi ödül töreni için ilçe merkezine getirmeye çalışacağız'' dedi.

Ankette 284 oy kullanılırken, bu oylardan 73'ü iptal edildi. Anket sonuçları şöyle:

''En Beğenilen Siyasetçi: Ahmet Kurt

En Beğenilen Bürokrat: Dr. Akif Takas

En Beğenilen Eğitimci: Kemalettin Barutçu

En Beğenilen Esnaf: Salih Ömer Erdoğan

En Beğenilen Ev Kadını: Fadime Kayacı

En Beğenilen Çiftçi: Ali Esmer

En Beğenilen Memur: Cevat Beşel

En Beğenilen Sporcu: Tayfun Cora

En Beğenilen Din Adamı: Ali Koç

En Beğenilen Sanatçı: Zeynep Başkan.''


-YAYLADA TEK BAŞINA YAŞAYAN NİNE-


Trabzon'un Tonya ilçesine yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta olan ve 1900 rakımda bulunan Karakısrak Yaylası, Büyük Mahalle ve Kaleönü Mahallesi sakinleri tarafından yazları kullanılıyor. 

Hayvancılıkla geçinen aileler, yaz aylarında ineklerini alarak yaylaya çıkıyor. Burada hem ineklerini besliyor hem de kışın yakacak odun ihtiyaçlarını karşılıyorlar.  

Büyük Mahalle'de köy evi bulunan Fadime Kayacı da kız kardeşi Asiye Kayacı ile birlikte diğer köylüler gibi sadece yaz aylarında Karakısrak Yaylası'na çıkarak, yakacak ihtiyacını karşılıyor, ineklerinin bakamını yapıyordu.

1984 yılında yanına gelen 14 yaşındaki sara hastası yeğeni Ali Haydar Kayacı'nın, evde yalnız kaldığı sırada ateşe düşerek hayatını kaybetmesine çok üzülen Kayacı, bir daha köye dönmedi.  

Fadime Kayacı, kış aylarında kimsenin kalmadığı yaylada, zor şartlara rağmen hayatını sürdürerek, yakınlarının ısrarına rağmen köye dönmüyor.

Ankette yer alan ''en beğenilen ev kadını'' sorusu erkekleri kızdırmış ve anket tartışılmıştı. AA

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler