YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tarım işçilerinin bayramı yok
Tarım işçilerinin bayramı yok
27 Eylül 2015 22:50
İzmir’in önemli tarım merkezlerinden Küçük Menderes havzasında turşuluk kornişon salatalık üretimi ile uğraşan üreticiler tarlalarından ayrılamadı.

Turşuluk salatalık üretimi her yıl olduğu gibi bu yıl da Ödemişli çiftçilere bayram tatili yaptırmadı. Bayram tatili nedeniyle alımların sadece 1 gün yapılmadığını belirten üreticiler, ikinci gün tarlaya inmek zorunda kaldıklarını ifade etti. Geçen günlerde yaşanan sel felaketi nedeniyle çok sayıda üretecinin mağdur olduğunu ifade eden üreticiler, iki günde bir hasat yapılan ürünün büyümemesi gerektiği için bayramın hemen ertesi günü tarlada olduklarını, bu yüzden bayram tatili yapamadıklarını söyledi.

Ödemiş'e bağlı Kaymakçılı köyünde salatalık üreticisi olan Gülşen Gül, salatalık üretiminin zor ve zahmetli bir iş olduğunu belirterek, “Eğer zamanında toplamazsanız bitki zarar görür. Bayram öncesi bölgemizde sel felaketi yaşandı. Çok sayıda tarla felaketten zarar gördü. Ama hayat devam ediyor. Bayramın ilk günü kurbanlarımızı kesip ziyaretlerimizi yaptık. İkinci günü yine tarlada olmak zorundayız. Çiftçinin ne yazık ki tatili yok. Bayram tatili boyunca bile çalışmak zorundayız” şeklinde konuştu. Üreticiler Eylül ayı başında başlayan hasat döneminin, Ekim’in sonuna kadar devam edeceğini ifade etti.

SURİYELİLER TARLADA

Öte yandan ilçeye bağlı Kaymakçı, Çaylı, Kurucuova, Emirli gibi Ödemiş’in belde ve köylerinin yanı sıra Kiraz’ın ova köylerinde de yoğun şekilde üretilen salatalıkta işçi bulma sorunu yaşandığı belirtildi. Tarla sahipleri işçi ihtiyacını ülkelerindeki savaştan kaçan Suriyeliler ile çözmeye çalıştıklarını, fakat onların da kimi zaman iş ve ücret beğenmediklerini iddia ettiler. Günlük 50 liraya çalışan Suriyeli işçilerin bir kısmının bölgedeki hazineye ait meralarda kurulan çadırlarda ikamet ettirildiği gözlendi. Suriyeli işçiler görüntü vermekten kaçındı. 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler