YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tarihi Taşköprü'de iftar
Tarihi Taşköprü'de iftar
26 Temmuz 2012 22:47
Türk Kızılayı Adana Şubesi'nce tarihi Taşköprü'de iftar yemeği verildi.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Türk Kızılayı'nın ''dünyanın neresinde olursa olsun dara düşenlere, zora düşenlere yardıma devam edeceğini'' söyledi.

Akar, Türk Kızılayı Adana Şubesi'nce tarihi Taşköprü'de düzenlenen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, böylesi güzel bir ortamda vatandaşlarla birlikte olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti.

Ramazan'ın mübarek bir ay olduğunu belirten Akar, ''Bugün Mersin Limanı'ndan Somali'ye büyük bir gemi yolcu ettik. Gemide Türk insanının merhamet elini Somali'de yoksul ve mağdur durumda olan insanlara götüren emanetler vardı. O bakımdan gönlümüz rahat bir şekilde iftara geldik'' dedi.

Türk Kızılayı'nın çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Akar, şunları kaydetti:

''Türk Kızılayı dünyanın neresinde olursa olsun dara düşenlere, zora düşenlere yardım etmeye devam edecektir. Bu nedenle iki konuya dikkati çekmek istiyorum; birincisi, dünyanın bir ucunda Myanmar'daki Müslümanlara karşı haince ve katilce yapılan katliamı huzurunuzda kınıyorum. Türk Kızılayı'nın bir an önce oraya gidip bu katliamda mağdur olan insanlara yardım etmesi için bir ekibi görevlendirdik. Myanmar ve Bangladeş hükümeti nezdinde teşebbüslerimiz devam ediyor. 21. yüzyılda insanları inançlarından dolayı öldüren zihniyete karşı çıkıyorum ve onları kınıyorum.

İkinci olarak 21. yüzyılda inançlarından dolayı, giyim tercihlerinden dolayı suçlanan, bir mağazada oradaki çalışmalarından alıkonulan, tesettürlü olduğu için bir gönüllümüzü, yavrumuzu, kızımızı mağazası dışına çıkaran anlayışı da kınıyorum. Hakkımızı sonuna kadar arayacağımızı buradan ifade etmek istiyorum. Şunun bilinmesi istiyorum ki; Türk Kızılayı ülke insanlarının ve dünya insanlığının her türlü maddi yardımlarında olduğunu gibi inanç dünyasına da sahip çıkacak birinci örgüttür. Böyle bir şeye asla müsaade etmeyeceğimizi böyle bir şeyi şiddetle kınadığımızı huzurlarınızda belirtmek istiyorum.''

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ise Türk Kızılay'ının, yüzlerce yıl insanları birbirine kavuşturan, iki yakayı birleştiren tarihi Taşköprü üzerinde bir gönül köprüsü oluşturduğunu belirterek, ''Türk Kızılay'ı toplumun her kesiminden insanlar burada bir arada buluşturmuş ve Ramazan'ın ruhununa özel olarak birlik, beraberlik, paylaşma ve dayanışma duygularının güçlenmesine vesile olmuştur. Bu nedenle anlamı büyük olan güzel iftar sofrasını düzenleyenlere teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

Coş, Türk Kızılayı'nın kendi misyonunu her geçen gün daha iyi yerine getirmeye başladığını, bu konuda her yıl başarılarına başarı kattığını gördüklerini ifade etti.

Türk Kızılayı Adana Şubesi Başkanı Ramazan Saygılı da çok anlamlı bir köprü üzerinde iftar yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

İftara AK Parti Adana Milletvekili Necati Çetinkaya ile diğer yetkililerin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. AA
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler