YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Tarihi köprüler sular altında kalmayacak"
"Tarihi köprüler sular altında kalmayacak"
22 Aralık 2015 12:14
Kanal Edirne Projesi tamamlandığında, Balkanlar'daki yağışlar ve kar erimeleri nedeniyle Meriç ve Tunca nehirlerinde meydana gelen taşkınların önleneceği bildirildi.

DSİ 11. Bölge Müdürü Adil Sabancı, kanaldaki incelemesinin ardından, gazetecilere yaptığı açıklamada, Edirne'nin taşkınlarla anılan bir şehir olduğunu söyledi.

Edirne'de geçen yılın sonu, 2015'in başlarında 4 kez taşkın yaşandığını ifade eden Sabancı, "Taşkınlarda son 31 yılın en yüksek debisini gördük. Burada debi, 2 bin 150 metreküp saniyeye ulaştı. Kentimizin 2 bin ila 2 bin 500'lük debide zarar görmemesi için bir kanal Edirne Projesi başlattık" diye konuştu.

Projeyle ilgili çalışmalarının devam ettiğini belirten Sabancı, şu bilgileri verdi:

"Kanalın uzunluğu 7 bin 800 metre olacak. Şu anda 40 makinemiz burada çalışmaktadır. Kanalın 3 bin metresini kazdık. Buradan çıkan 5 bin 500 metreküp hafriyatı depoladık. Projeye ağustos ayının başında başlamıştık. Müteahhit firmamızla, Meriç Nehri'nin 12,5 kilometrelik ana yatağının temizliği, kıyı tahkimatı ve açtığımız kanal üzerindeki köprülerin yapımıyla ilgili sözleşmeyi imzaladık ve yapıma başladı. Köprü projeleri bitmek üzere ve yakında inşaata başlanacak inşallah."

Kanal Edirne projesi tamamlandığında Meriç ve Tunca nehirlerinin geçtiği tarihi köprülerin su altında kalmayacağını dile getiren Sabancı, debinin 2 bin 500 metreküpü geçmemesi halinde köprülerin her zaman açık olacağını aktardı.

Sabancı, projeyi gelecek yıl eylül ya da ekim aylarında tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Balkanlar'daki yağışlar

Balkanlar'daki yağışlar ve kar erimeleri nedeniyle Meriç ve Tunca nehirlerinde meydana gelen debi artışıyla Meriç ve Tunca nehirlerinin taşması sonucu kentte özellikle olumsuzluklar yaşanıyor, mahalleleri kent merkeziyle bağlayan tarihi köprüler ulaşıma kapanıyordu.

Meriç Nehri'ne baypas yapacak Kanal Edirne Projesiyle Karaağaç Mahallesi, Sarayiçi ve tarihi köprüler başta olmak üzere birçok alanda su baskınlarının önüne geçilmesi hedefleniyor.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler