YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tarihi köprü trafiğe kapatıldı
Tarihi köprü trafiğe kapatıldı
09 Nisan 2012 11:14
Karların erimesi sonucu debisi yükselen Gökırmak üzerindeki tarihi taş köprü trafiğe kapatıldı.

Taşköprü'de, karların erimesi sonucu debisi yükselen Gökırmak üzerindeki, tarihi taş köprünün yakınındaki 50 metrelik istinat duvarı çöktü, yaya köprüsünde çatlaklar oluştu. Taş köprü ve yaya köprüsü, güvenlik amacıyla ulaşıma kapatıldı.

Kızılırmak'ın en büyük kolu olan Gökırmak'ta su seviyesinin yükselmesi sonucu, ilçe girişinde bulunan ve buraya adını veren 646 yıllık köprünün yakınındaki, yaklaşık 50 metrelik istinat duvarında çökme yaşandı. Buraya yakın yayaların geçişinde kullanılan köprüde de çatlaklar oluştu. Taş köprü ve yaya köprüsü güvenlik amacıyla ulaşıma kapandı. Taşköprü Belediyesi ve DSİ ekipleri, köprü ve çevresinde inceleme yaptı. Bu bölgede bulunan Hilmi Dura Parkındaki kamelyalar, taşındı.

Taşköprü Kaymakamı Ali Yılmaz, olay yerinde incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı. Yılmaz, yaptığı açıklamada, bu yıl kış mevsiminin yoğun kar yağışlı geçtiğini, karların erimesiyle Gökırmak'ta su seviyesinin yükseldiğini anımsattı. Çökmenin, suyun güçlü olması nedeniyle yaşandığını dile getiren Yılmaz, ekiplerin bölgede inceleme yaptıklarını ifade ederek, ''İncelemelerden sonra ne yapılacağına karar vereceğiz. İstinat duvarı yeniden yapılacak'' diye konuştu.

Bu arada, Gökırmak üzerindeki çevreyolu köprüsünde de inceleme yapıldığı öğrenildi.

İlçeye adını veren köprü, Gökırmak üzerine, Yağmur Bey'in oğlu Ali Bey tarafından 1366 yılında Celalettin Beyazıt adına yaptırıldı. Uzunluğu 68,58 metre olan 7 gözlü köprü, estetik dalga kıranlarıyla tanınıyor. AA
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler