YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tarihe Saygı Yürüyüşleri sona erdi
Tarihe Saygı Yürüyüşleri sona erdi
11 Eylül 2014 01:11
Ankara Polatlı Tren Garı'ndan araçlarla Sakarya Meydan Muharebesi'nde zaferin kazanıldığı Duatepe eteklerine giden katılımcılar, anıtın bulunduğu zirveye kadar ellerinde meşaleler ve Türk bayraklarıyla yürüdü.

Sakarya Zaferi'nin 93'üncü yıl dönümü kutlamaları kapsamında Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezince (POTA) düzenlenen Tarihe Saygı Yürüyüşü'nün son etabı Duatepe yürüyüşüyle sona erdi.

Duatepe gece yürüyüşü sonunda Duatepe Anıtın'da tören düzenlendi. Tören öncesi saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Polatlı Anadolu Lisesi Öğretmenlerinden Aynur Özdemir’in hazırladığı Atatürk oratoryosu, öğrenciler tarafından icra edildi.

 Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Polatlı’nın, Sakarya Zaferi ve Frig Medeniyeti'nin Başkenti Gordion gibi 2 önemli tarihi değerinin olduğunu, bugüne kadar tanıtılamayan bu değerleri tanıtmaya çalıştıklarını söyledi.

Polatlı Belediyesi olarak kıymetli bu tarihi değeri tanıtmak, farkındalık yaratmak için etkinlikler yaptıklarını vurgulayan Yıldızkaya, şöyle devam etti:

"Mili ruhu, milli heyecanı ve milli duyguları ayağa kaldırmak istiyoruz, bu sebeple de bu yıl 22 Ağustos’tan başlamak üzere Sakarya Savaşı'nın  geçtiği tarihi mekanları ziyaret ettik. Bu akşam da zaferin kırılma noktası olan, en önemli  dönüm noktası olan Duatepe’deyiz. Az önce gördüğünüz gibi bütün Polatlılılar yaşlısı, genci, çocuğu, hep beraber buradaydık. Güzel bir duyguydu. Bu tarihi duyguyu herkese anlatmak, duyurabilmek, bütün Türkiye’ye anlatmak en büyük hedefimiz ve idealimizdir. İnşallah bunu gerçekleştiriyoruz. Şehitlerimizin ruhuna ithafen yapıyoruz bunu. İnanıyoruz ki onlar bugün burada bizimle beraberler. Buradaki şehitler ülkemizin bağımsızlığı için canlarını verdiler. Biz de onlara layık evlatlar olarak, o ecdadın torunları olarak vazifemizi en iyi şekilde yapmaya gayret edeceğiz."

Sakarya Zaferi'ne giden yolda Duatepe gece yürüyüşü programına askeri yetkililer, gaziler, şehit ve gazi yakınları, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler