YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taksiciler oradan da kazanacak!
Taksiciler oradan da kazanacak!
08 Eylül 2014 09:00
İstanbul'da taksilerde zamlı tarife yürürlüğe girdi. Fiyatlar ortalama yüzde 9 arttı. Yeni tarifeye göre taksimetre açılışı 3.20, bekleme ücreti ise 0.27'den 0.35'e çıktı .

İstanbul'daki taksilerde ortalama yüzde 9 oranında zamlı fiyatlar uygulanmaya başlandı.

İstanbul'daki 18 bin taksi, karar gereği taksimetrelerini ayarladı. Yeni tarifeye göre, taksimetre açılış ücreti 2.95'ten 3.20 TL'ye, kilometre başına ücret 1.83'ten 2 TL'ye, 5 dakikadan sonraki 1'er dakikalık bekleme periyodu da 0.27'den 0.35 TL'ye yükseltildi.

Açılış ücreti yüzde 8.4, kilometre başına ücret yüzde 9.2 artarken, bekleme ücretine yapılan zam ise yüzde 30'a ulaştı.

Tepki gösterdiler

Zamdan sonra taksimetre ayarlarını yaptırmaya giden bazı taksiciler, ayarlama ücretlerine zam geldiğini öğrenince tepki gösterdi. Sultanahmet Taksiciler Kooperatifi Başkanı Adnan Fincan, taksimetre ayar ücretinin 78'den 147 liraya yükseltildiğini belirterek, "Biz bu kadar yüksek zam mı aldık da böyle bir zam yapıldı" dedi.

Aldıkları zam yüzde 9'da kalırken, taksimetre ayar ücretlerinin aşırı yükselmesini anlamsız bulduklarını dile getiren Fincan, dünyanın hiçbir yerinde böyle orantısız zam yapılmadığını söyledi. Tetas Elektronik'in müdürü Hüseyin İncekara ise ücret yükselmesinin kendileriyle alakalı olmadığını, bunun taksimetre tarife yönetmeliğinin değişmesinden kaynaklandığını ifade etti.

 

SABAH

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler