YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tahir Elçi öldürüldü mü? Tahir Elçi öldü mü 28 Kasım 2015
Tahir Elçi öldürüldü mü? Tahir Elçi öldü mü 28 Kasım 2015
28 Kasım 2015 11:58
Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürüldüğü haberleri doğru mu? Tahir Elçi'nin öldürüldüğü haberleri bir çok ajans tarafından geçti. Tahir Elçi öldürüldü mü? 28 Kasım'da Diyarbakır'da çatışmada Tahir Elçi'nin öldürüldüğü iddia ediliyor.

Son zamanlarda PKK'ya yönelik açıklamalarıyla bazı kesimler tarafından kınanan Tahir Elçi öldürüldü mü? Diyarbakır'dan Tahir Elçi'nin öldürüldüğüne dair haberler geliyor. Tahir Elçi öldürüldü mü?

Ajanslardan ilk gelen bilgilere göre Tahir Elçi öldürüldü.  Tahir Elçi, Diyabakır'da çatışmada hayatını kaybetti.  Diyarbakır BARO Başkanı Tahir Elçi'nin basın açıklaması yaptığı sırada çatışma çıktı. Çıkan çatışmada gazeteciler ve polisler yaralandı.

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde basın açıklaması yaptıktan sonra teröristlerin silahlı ve roketli saldırısına uğrayan grubun içerisinde bulunan ve ağır yaralanan Tahir Elçi, kaldırıldığı Diyarbakır Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Elçi’nin başından vurulduğu öğrenildi. 

Tahir elçi kimdir?

Elçi, 1966 yılında Şırnak’ın Cizre İlçesinde doğdu. İlk,orta ve lise tahsilini Cizre’de tamamlayan Elçi, 1991 yılında D.Ü.”Dicle Üniversitesi) Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. 1992 yılından beridir Diyarbakır'da serbest avukatlık yapıyor ve mesleğinde yoğunlaşıyor.

Türkiye’de gündemde kalan çok sayıda davayı yurt içindeki mahkemeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde temsil ederek bölgede en çok tanınan avukatlar arasında yerini almıştır.Almanya'da bulunan Avrupa Hukuku Akademisinde (ERA) uluslar arası ceza hukuku ve ceza yargılaması eğitimi görmüştür.1998’ten beridir staj eğitimi ve meslek içi eğitimlerde ceza ve insan hakları hukuku alanında seminerler vermektedir.

1998-2006 yılları arasındaDiyarbakır Barosunda yöneticilik yapmıştır.Halen Türkiye Barolar Birliği (TBB) İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyesi de olan Elçi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Kurucular Kurulu üyesi ve bir çok sivil toplum örgütünün kuruluşu ve çalışmalarında yer almıştır.Evli ve iki çocuk babası olan Elçi, İngilizce bilmektedir.

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler