YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tahir Elçi kaç yaşındaydı ve Tahir Elçi nereliydi? Tahir Elçi'nin hayatı
Tahir Elçi kaç yaşındaydı ve Tahir Elçi nereliydi? Tahir Elçi'nin hayatı
28 Kasım 2015 13:10
Çatışmada öldürülen Tahir Elçi kaç yaşındaydı ve nereliydi? Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi kimdir? Tahir Elçi, Diyarbakır'da öldürÜldü.Tahir Elçi kaç yaşında öldürüldü. Tahir Elçi nereli, yaşı kaç,kimdir? sorularının cevabı haberimizde...

Tüm Türkiye bugün Tahir Elçi'nin öldürüldüğü görüntülerle büyük şok yaşadı. Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Diyarbakır'da öldürüldü. Tahir Elçi'nin hayatı merak ediliyor. Tahir Elçi kimdir, nereli, yaşı kaç? İşte Tahir Elçi'nin hayatı ve tüm bilgiler.

Tahir Elçi, Şırnak'ın Cizre ilçesinde 1966 yılında doğdu. Bugün çıkan çatışmada öldürülen Tahir Elçi, 46 yaşında idi. 

Tahir Elçi, Şırnak Cizre'lidir fakat öğrenim ve iş hayatı nedeniyle farklı illerde yaşamıştır. Elçi, Cizre’de dünyaya gelmiş,ilk ve orta öğrenimini aynı yerde tamamlamıştır. 

1991 yılında D.Ü .Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. 1992 yılından beri Diyarbakır’da serbest avukatlık yapmış,mesleki faaliyetleri ceza ve insan hakları hukuku alanında yoğunlaşmıştır. Kamuoyu gündeminde de kalmış bir çok davada mağdurları yurt içindeki mahkemeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde temsil etmiştir.

Almanya’da bulunan Avrupa Hukuku Akademisinde (ERA) uluslar arası ceza hukuku ve ceza yargılaması eğitimi görmüş, bir çok ulusal ve uluslar arası toplantı ve konferansa konuşmacı olarak yer almış, tebliğ sunmuştur. 1998 yılından beri staj eğitimi ve meslek içi eğitimlerde ceza ve insan hakları hukuku alanında seminerler vermekteydi. 1998-2006 yılları arasında Diyarbakır Barosunda yöneticilik yapmıştır. Türkiye Barolar Birliği (TBB) İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyesi de olan Elçi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Kurucular Kurulu üyesi ve bir çok sivil toplum örgütünün kuruluşu ve çalışmalarında yer almıştı.  Tahir Elçi evli ve iki çocuk babasıydı.

PKK'YA İLİŞKİN SÖZLERİ:

Ahmet Hakan'ın CNN Türk'te konuğu olan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi,  "PKK, terör örgütü değildir." dedİ  ve ardından büyük bir tepki alarak mahkemelik oldu.

CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu 'Tarafsız Bölge' programına konuk olan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi,"PKK, terör örgütü değildir." PKK'nın bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile PKK silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan toplum çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir." dedi.

 

 

 // gorani
Ne oluyor bize vaybe kürt ulur se turke mal olur Türk ülürse kurde mal olur...
28 Kasım 2015 21:11
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler