YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tacizciyi işten çıkaran işveren haklı bulundu
Tacizciyi işten çıkaran işveren haklı bulundu
20 Ekim 2012 11:52
Yargıtay, tacizci çalışanını işten çıkaran işvereni haklı buldu.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, aynı işyerindeki çalışana cinsel tacizde bulunulmasının işverene derhal fesih hakkı verdiğine karar vererek, tacizde bulunduğu iddiasıyla işten çıkarılan kişinin kıdem ve ihbar tazminatı istemlerini reddetti.

Daire, yerel mahkemenin, mağdurun dilekçesi ile tanık ifadelerine rağmen kendisini taciz eden davacıyı karakol ve savcılığa şikayet etmemesi nedeniyle işveren feshinin haklı olmadığı şeklindeki değerlendirmesinin de yerinde olmadığına hükmetti.

Mağaza personeli bir çalışan, işine bir anda son verildiği gerekçesiyle dava açarak, kıdem ve ihbar tazminatının hüküm altına alınmasını talep etti.

İşveren ise davacı çalışanın iş akdinin, İş Kanunu'nun ''işverenin haklı nedenle derhal fesih hakkı''na ilişkin 25'inci maddesinin ''işçinin işverenin başka bir işçisine cinsel tacizde bulunması'' hükmü uyarınca haklı olarak feshedildiğini öne sürdü.

Davaya bakan yerel mahkeme, iş akdinin feshi hususunda ispatın işverene ait olduğuna işaret etti. İş müfettişi tarafından düzenlenen raporda, işverenin haksız fesih yaptığının ifade edildiğini belirten yerel mahkeme, ''davacı aleyhine herhangi bir şikayet bulunmadığı, davacının savunmasının alınmadığı, ayrıca ikaz edilmediği anlaşıldığından, davacının iş akdinin davalı işverence haksız olarak feshedildiğine'' hükmetti. aa

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler