YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tabeladaki isim değişicek mi?
DTP milletvekillerinin sunacakları önerge ile Dersim adının iade edileceği haberi Tuncelililer arasında heyecan yarattı
Tabeladaki isim değişicek mi?
18 Kasım 2009 / 17:50 Güncelleme: 18 Kasım 2009 / 17:53

DTP Tunceli İl Başkan Vekili Özgür Söylemez, öyle bir grişim daha önce de var olduğunu ancak Dersim adının o dönemde gündemde olmadığından dikkate alınmadığını belirterek, "Biz parti olarak, Tunceli'nin adının Dersim olarak değiştirilmesinden yanayız. Biz bunu geçmişten beri dillendiriyoruz. Çünkü Tunceli adı Dersim katliamı ile birlikte bize zorla verilen bir isimdir. Bu ülke kendi geçmişiyle yüzleşmeli. Bu ülke tarihiyle toptan yüzleşmeli. Tunceli denince belleklerimiz katliamı hatırlıyor. O açıdan ismin kesinlikle değişmesi gerekiyor. Yerine Dersim ismini almak istiyoruz. Bu girişimi destekliyoruz."dedi. 
 

Tunceli Sanayi Ve Ticaret Odası Başkanı Yusuf Cengiz ise, "Hükümetin açıkladığı programlar içerisinde bir tanesi de daha önce bölgede  ismi değiştirilmiş il ve köy adlarının iadesi söz konusuydu. Hükümet bu konuda bir açılım yapmıştı. Biz de Dersim isminin iadesini istiyoruz. Verilen önergeyi destekliyoruz."dedi.  
 

Eski Belediye Başkanlarından Süleyman Kırmızılaş ise, "İyi etmişler,önerge veren milletvekilleri. Çünkü öteden beri bu bölgenin adı Dersimdir .Biz bu ismi ayrıca köylerimizin de adlarının geri verilmesini istiyoruz. Milletvekillerimizi de destekliyoruz."diye konuştu.  
 

Emek Partisi Tunceli İl Başkanı Hüseyin Tunç, öncelikle Parlamentoya verilecek olan önergeyi Dersimliler olarak olumlu ve doğru bulduklarını kaydederek, "  Evet Dersim adı iade edilmelidir. Türkiye tarihinde ilk olarak bir il için,25 Aralık 1935'te çıkarılan Tunceli Kanunu ile illin ismi Tunceli olarak değiştirilmiş. Tunceli adı bize o tarihten şimdiye kadar o dönemde yaşananları ifade etti, yaşanan olumsuzlukların devam ettiğini anımsatıyor. Bu açıdan  bu olay sadece isim iadesi olmayacak, aynı zamanda tarihi bir adım atılması anlamına gelecek. Dersim isminin iade edilmesini istiyoruz."dedi.  
 

Ev kadını olan Amberin Bakıray ise, bu adımı desteklediğini, Dersim isminin tarihten geldiğini, sonradan verilen ve kabul edilmeyen Tunceli'nin ise halk arasında kabul görmediğini belirterek, "Bu döneme Onur Öymen'in çıkışıyla değil. Eskiden beri burada böyle bir talep var. Başbakan'ın da bu olaya katliam demesini çok önemsiyoruz.Hükümetin bu adımı olumlu bir adımdır. Dersim adının aynı zamanda bir kültür adı da olduğunu ve bu olayda dersim kültürünün ve dilinin de kabul edilmesi lazımdır. Eskiden dedelerimizin kimliğinde Dersim yazıldığını söyleyen Hasan Demir ,atılacak adımı sonuna kadar destekliyoruz."dedi.
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler