YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriyeliler, Türkiye'nin misafirperverliğinden hoşnut
Suriyeliler, Türkiye'nin misafirperverliğinden hoşnut
21 Aralık 2015 14:04
DAEŞ ile bazı Kürt gruplar arasındaki çatışmalar nedeniyle Kobani'den kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki "tam donanımlı" çadır kentte 26 bin Suriyeli ağırlanıyor.

Ülkelerindeki savaştan kaçarak sığındıkları Türkiye'de misafir edilen Suriyeliler, sağlanan imkanlar ve gösterilen hoşgörüden dolayı Türkiye'ye teşekkür ediyor.

Suriyeliller, 5 yıldır Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) tarafından kendileri için hazırlanan çadır ve konteyner kentlerde barınıyor. 

Terör örgütü DAEŞ ile bazı Kürt gruplar arasında geçen yıl çıkan çatışmalar nedeniyle Kobani'den (Ayn el Arap) kaçarak Türkiye'ye sığınan 26 bin Suriyeli, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki AFAD'ın oluşturduğu "tam donanımlı" çadır kentte barınıyor. 

Kampta yaşıtlarıyla çeşitli oyunlar oynayayan sığınmacı çocuklar, çadır kentte kendileri için oluşturulan okullarda eğitim ve öğretimlerini sürdürüyor.

Yetişkinler de konaklama tesislerinde açılan çeşitli kurslara katılarak hem savaşın atmosferini unutuyor hem de ülkelerine döndüklerinde yapabilecekleri meslekleri öğreniyor. 

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler