YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriyeliler Fırıncılar Birliği kurdu
Suriyeliler Fırıncılar Birliği kurdu
29 Aralık 2015 14:51
İstanbul'da yaşayan Suriyeli iş adamları, sığınmacılarla beraber gelen ve Türk halkının da beğenisini kazanan Suriye ekmeği piyasasını düzenlemek için Suriyeli Fırıncılar Birliği'nı kurdu.

AA muhabirine konuşan Suriyeli Fırıncılar Birliği komisyonuna seçilen üye Hüsam Humeydan, yaşanan büyük rekabet nedeniyle Suriyeli fırıncıların biraraya gelmesinin zorunlu hale geldiğini, bazı fırıncıların yoğun çalışmaları sonucu bu birliğin kurulduğunu söyledi.

Humeydan, "Bu ürüne yönelik talepte artış olması nedeniyle Suriye ekmeği üreten fırınlar yaygınlaştı. Bu durum fiyatlarda spekülasyona yol açtığı gibi kar oranlarına, ekmeğin gramajına ve sunumuna yansıdı" dedi.

İstanbul'un büyük bir kent olduğunu ve herhangi bir düzenleme olmaması nedeniyle bunun dağıtım ücretlerini artırdığını kaydeden Humeydan, "Fırıncılar arasındaki rekabet müşteri çekme çabasına ve ciddi oranda fiyatları düşürmeye neden oldu. Bu durum herkesin gelirinin azalmasına hatta zarar etmesine veya üretimi durdurmasına yol açtı" diye konuştu.

Humeydan, ortalama ekmek satışının bilindiğini, üzerinde anlaşmaya varıldığı gibi sorunun en iyi çözümünün ortak fiyat ve gramaj belirlemek olduğunu dile getirdi.

Suriyeli Fırıncılar Birliği üyesi Humeydan, fırıncılar arasında yapılan anlaşmanın, fiyatın sabit kalması ve satış işleminin gözetimi amacıyla dağıtılan ekmeklerin ve fırınların denetlenmesi için bazılarının görevlendirilmesini öngördüğünü, yakın zamanda sendikalaşma yoluna gideceklerini ifade etti.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler