YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriyeli sığınmacılar için 20 milyon dolarlık hibe anlaşması
Suriyeli sığınmacılar için 20 milyon dolarlık hibe anlaşması
19 Ocak 2016 18:11
Kuveyt ile Türkiye arasında Suriyeli sığınmacıların eğitim ve sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere 20 milyon dolarlık hibe anlaşması imzalandı.

Ankara Palas'ta düzenlenen imza töreninde konuşan Başbakan Başdanışmanı Murtaza Yetiş, Türkiye'de yaşayan Suriyeli sığınmacılar için önemli bir anlaşmanın hayata geçirileceğini belirtti.

Eğitim ve sağlık alanında ciddi, ortak bir işbirliğine imza atılacağına dikkati çeken Yetiş, "Bu elbette ki bir ilk. İnanıyoruz ki bunun devamı mutlaka gelecek. 

Kriz devam ediyor, savaş devam ediyor. Kuveyt'ten gelen bu desteği son derece anlamlı buluyoruz" dedi.Kuveyt Fonunun Gelişiminden Sorumlu Genel Müdür Abdulwahab A. Al Bader ise 20 milyon dolarlık bir anlaşma için Türkiye'de olduklarını anımsattı.

Anlaşma kapsamında verilecek hibenin, Türkiye'de yaşayan Suriyeli sığınmacılar için kullanılacağını vurgulayan Al Bader, "Türkiye'ye verilecek olan 20 milyon dolarlık anlaşma için buraya geldik. Bu verilen para, Suriyelilere yönelik yapılacak yatırımlar içindir. 

Geçen seneki 3. Suriye Konferansı'nda Kuveyt devleti Suriyeliler için 500 milyon dolarlık bir taahhüdün altına imza attı" ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük de yardım için Kuveyt hükümetine teşekkür etti.Kaybedilen her Suriyeli çocuğun acısını yüreklerinde hissettiklerini dile getiren Büyük, sığınmacı öğrencilerin daha rahat bir ortamda eğitim görmesi için ikişer katlı 24 derslikli okulların ihalesini yapacaklarını kaydetti.Konuşmaların ardından hibe anlaşmasına imzalar atıldı.

Törene Kuveyt Fonu Temsilcisi Yousef Al Bader, Kuveyt Büyükelçiliği ile Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri de katıldı.-Yarı yıl tatilinde öğrencilere ödev verilmemesiTören sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan MEB Müsteşar Yardımcısı Büyük, öğrencilere yarı yıl tatilinde ödev verilmemesi konusunda bütün illerin bilgilendirildiğini ve öğrencilere ödev verilmeyeceğini söyledi.

Eğitim ve öğretime ara verilen bölgelerde ise yarı yıl tatilinde 8 ve 12. sınıflardaki öğrencilere yönelik sınavlara hazırlık kursları düzenleneceğini dile getiren Büyük, ikinci dönemin başlamasından itibaren de söz konusu bölgelerdeki öğrencilerin hafta içi ve hafta sonu telafi eğitimine alınacağını bildirdi.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler