YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriyeli kaçaklar Marmaris'te yakalandı
Suriyeli kaçaklar Marmaris'te yakalandı
16 Ekim 2014 15:42
Marmaris'te yasa dışı yollarla Yunan adalarına geçmeye çalışan çoğu Suriye uyruklu 57 kaçak yakalandı.

Alınan bilgiye göre, İstanbul'dan karayoluyla Marmaris'e gelen kaçaklar, en yakın Yunan adasına 9 mil uzaklıktaki Bozburun Mahallesi'ndeki bir koya minibüslerle taşındı. Kaçakların bindirildiği lüks fiber tekne, 03.00 sıralarında Yunan karasularına doğru hareket etti.

Bu sırada devriye görevi yapan Sahil Güvenlik Marmaris Grup Komutanlığına ait bottaki askerler, tekneyi fark ederek durdurdu. Teknedeki, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çoğu Suriye uyruklu 57 kaçak ve tekne kaptanı ile yardımcısı gözaltına alındı.

Kaçakları minibüsle taşıyan araç şoförlerinden birisinin de yakalandığı öğrenildi. Bozburun Jandarma Korakoluna getirilen kaçaklar, daha sonra Marmaris Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildi.

Kaçakların ifade işlemlerinin ardından İlçe Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Büroya gönderileceği, bu kişileri para karşılığı yurt dışına çıkarmaya çalışan 3 zanlının da adliyeye sevk edileceği bildirildi.

İyi giyimli kaçaklar Suriye'deki savaştan kaçan kaçakların, İstanbul'da bağlantıya geçtikleri organizatörlere kişi başı 2 bin 500 avro ödedikleri belirtildi. Organizatörlerin kaçaklara Avrupa'ya kaçma garantisi verdiği ve "yakalansalar bile paralarının yanmayacağını" söylediği öğrenildi.

Bu arada kaçakların oldukça iyi giyinimli oldukları dikkati çekti. Kadınların tırnaklarının ojeli, gözlerinin ise sürmeli olduğu görüldü. Göçmenlerin bazılarının daha önce de kaçma girişimlerinde bulunduğu kaydedildi.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler