YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sur'daki terör tahribatı artıyor
Sur'daki terör tahribatı artıyor
29 Aralık 2015 15:54
Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, terör örgütü PKK mensuplarının saldırıları nedeniyle birçok ev, iş yeri ve araç ile bazı camiler zarar gördü.

Teröristlerin faaliyetlerine son verilmesi, kamu düzeninin sağlanması, vatandaşların can ve mal güvenliğinin temin edilmesi amacıyla, Sur'da güvenlik güçlerince başlatılan operasyon kapsamlı şekilde sürüyor.

Sokağa çıkma yasağı uygulanan mahallelerden Fatihpaşa'da teröristlerce ateşe verilen ev, iş yeri ve özel araçların çokluğu dikkati çekiyor. Teröristlerin infilak ettirdiği patlayıcılar nedeniyle su ve kanalizasyon şebekelerinin patlaması, zemini kayganlaşan cadde ve sokaklarda güvenlik güçlerinin ulaşımını da zaman zaman aksatıyor.

Kentteki ilk Osmanlı eseri olan Kurşunlu Camii, terör saldırıları sonucu tamamen yanan tavanı ve etrafındaki yüzlerce mermi iziyle bölgenin en fazla tahrip edilen yapılarının başında geliyor. Minaresi ayakta kalan caminin dış cephesinde uzun namlulu silah ve roketlerle gerçekleştirilen saldırıların izleri göze çarpıyor. Cami avlusunun ise tamamen yıkılan duvarları ve çevredeki binalardan düşen enkaz nedeniyle dolduğu görüldü.

Cami çevresine mevzilenen teröristler, sık sık güvenlik güçlerine ateş ediyor. Bölgede görev yapan güvenlik güçleri, saldırılara anında misliyle karşılık veriyor.
Teröristler, yine Fatihpaşa Mahallesi'ndeki Nasuhpaşa Camii'nin dış cephesi ve şadırvanını tahrip etti. Şebeke suyu borularının patlaması nedeniyle caminin içi ve çevresinde yaklaşık 1,5 metrelik su birikintisi oluştu.

Saldırılar nedeniyle, Sur'daki 18 camide ibadet edilemediği öğrenildi.
Bölgede çok sayıdaki eve terör saldırıları nedeniyle yüzlerce merminin isabet ettiği, bazı bölümlerinin yıkıldığı, cam ve pencerelerinin ise yakıldığı görüldü. Bazı evlerde enkaz altında kalan eşyalar arasında, bebek arabaları ile fotoğraflar da yer alıyor. 

İlçenin helikopter ya da insansız hava araçları ile görüntülenmesinin engellenmesi amacıyla, teröristlerce yapılan perdeleme ve mevziler ise daha çok bölgenin iç kesimlerinde ve araçların geçemeyeceği dar sokaklarda bulunuyor.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler