YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sur'da patlama sessi yerine davul sesi
Sur'da patlama sessi yerine davul sesi
06 Haziran 2016 06:56
Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonların son bulduğu Diyarbakır'ın Sur ilçesinde silah ve patlama sesi yerine aylar sonra davul sesi yankılandı.

Merkeze bağlı tarihi Sur ilçesinde vatandaşlar aylar sonra ilk kez Ramazan'da, patlama ve silah sesi yerine davulcuların tokmak sesiyle sahura uyandı.

Davulcuların sokak sokak gezdiği ilçede bazı vatandaşlar, pencere ve balkonlarına çıktı. İlçede yaşanan terör olayları sonrası evlerine dönen ailelerin çocukları da sokağa çıkarak davulculara eşlik etti. 2 Aralık 2015’te 6 mahallede ilan edilen sokağa çıkma yasağı 103 gün sürmüş ve bazı mahallerde yasak kaldırılarak, güvenli hale getirilip, vatandaşa teslim edilmişti. Yasağın sürdüğü mahallelere davulcu gidemeyince, mahallelere yakın olan sokaklarda ikamet eden vatandaşlar ise ilk sahura kendi imkanlarıyla kalktı.

“ALARMI KURDUK KENDİ İMKANLARIMIZLA KALKTIK”

İlçenin yasaklı olan ve daha sonra yasağın kaldırıldığı mahallelerinden birinde oturan Melik Ejder de, henüz davulcuyu görmediğini ayrıca Yenişehir ilçesinde davulcuları gördüğünü anlattı. Ejder,“Kendi imkanlarımızla kalktık. Alarm kurduk. Ama davulcuyu bekliyoruz. Gelmediyse bile beklemekteyiz. Bu heyecanı tekrardan yaşamak istiyoruz. Ramazan ambiyansı ve heyecanını tatmayı düşünüyoruz” dedi.

Davulcu Faik Yıldız, bugün ramazanın ilk gecesi olduğunu ve vatandaşlara hayırlı ramazanlar dilediğini söyledi.

Davulun sesiyle uyanan 10 yaşındaki Remzi Yıltaş ise, davulun sesiyle uyanmanın güzel olduğunu daha sonra kalkarak dışarıya çıktığını davulun sesinin güzel olduğunu ifade etti.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler