YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sultanahmet Camii’nin minareleri kaydı!
İstanbul’un en önemli tarih parçalarından olan ve 404 yıllık mazisi bulunan Sultanahmet Camii’nin minaresinde yaklaşık 5 santim kadar kayma oldu.
Sultanahmet Camii’nin minareleri kaydı!
31 Ekim 2013 / 17:19 Güncelleme: 31 Ekim 2013 / 18:52

İstanbul’un en önemli tarih parçalarından olan ve 404 yıllık mazisi bulunan Sultanahmet Camii’nin minaresinde yaklaşık 5 santim kadar kayma oldu. Olayın restorasyon çalışmaları sırasında ortaya çıkması ile birlikte camiden önce minarenin sökülüp yeniden yapılması kararı alındı.

1609 ile 1616 yılları arasında Sultan I.Ahmet tarafından mimar Sedefkar Mehmet Ağa’ya yaptırılan ve Türkiye'nin en önemli tarihi eserlerinden olan Sultanahmet Camii’nin bir minaresinin kaydığı belirlendi.

Caminin ön kapısında, iki şerefeli 4 numaralı minarenin durumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan kapsamlı restorasyonun hazırlığı yapılırken ortaya çıktı.Konu ile ilgili açıklamada bulunan Vakıflar Bölge Müdürü İbrahim Özekinci, “Genel müdürümüzün talimatıyla Sultanahmet Camii’ni restorasyon projesi içine alınıp çalışmalara başlanmıştı.

Bu çalışmalar sonucunda raporlarımız anıtlar kurulu tarafından onaylandı. Yapılan çalışmalarda bir minaremizde taşlar arasında boşluklar, çürüme, oyuklar ve özellikle dengesinin bozulduğu 3-5 santim arasında bir eğikliğin olduğu tespit edildi. Bundan dolayı altta bulunan şerefeye kadar minarenin sökülmesi, bu söküm işlemi sırasında taşların tek tek numaralandırılması ve ondan sonra tekrar dengeli bir şekilde minarenin onarım yapılması raporu çıktı. Bu eğikliğin ne zamandan beri olduğunu bizde bilmiyoruz.

Bu eğikliği restorasyon çalışmasına el atmamız ile birlikte ortaya çıktı. Bu yıl içinde yapılan bir tespit diyebiliriz. Raporlarda herhangi bir tehlikeden bahsedilmiyor. Herhangi bir aciliyetten de bahsedilmiyor” dedi.

Minaredeki kaymanın ortaya çıkması ile birlikte önceliğin minarenin restorasyonuna verildiğini belirten Özekinci, “Bizim önceliğimiz bu eseri korumak ve gelecek nesillere aktarmaktır.

Bir söküm kararı alındığı için biran önce onarım ihalesine başladık. Geçmiş yıllarda küçük taş parçaları düşmesi olduğu bildirildi. Ama dediğim gibi söküm kararının alınması ile beraber biz acil olarak caminin genel restorasyonundan önce minare restorasyonunu öne aldık” diye konuştu.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler