YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sular yükseldi 8 köy boşaltıldı
Meriç Nehri'nde su seviyesinin artması sonucu 8 köy tedbir amacıyla boşaltıldı.
Sular yükseldi 8 köy boşaltıldı
13 Şubat 2010 / 17:30 Güncelleme: 13 Şubat 2010 / 17:31

Bulgaristan ve Trakya'daki aşırı yağışlar nedeniyle akarsuların debisi yükseldi. Bunun sonucunda Tunca Nehri taştı. Meriç Nehri ise tehlikeli sinyal vermeye başladı. Tunca Nehri'nin taşması sonucu merkeze bağlı Değirmenyeni köyünde evler sular altında kalırken, Büyükdöllük ve Büyük Gerdelli köyleri de taşkınlardan olumsuz etkilendi.
 

Nehirlerdeki su artışını yakından takip eden Edirne Valisi Mustafa Büyük, Meriç ve Tunca nehirlerinde incelemelerde bulundu. Burada açıklama yapan Vali Büyük, bölgenin son günlerde aldığı yağış nedeniyle nehirde su seviyesinin yükseldiğini söyledi. Nehirlerdeki su seviyesinin risk oluşturmaya başladığını belirten Büyük, bu amaçla 8 köyün tedbir amaçlı olarak boşaltıldığını kaydetti.
 

Meriç Nehri'ndeki su seviyesinin bin metreküpü aştığını anlatan Vali Mustafa Büyük, bunun 400 metreküpünün Arda'dan, 200 metreküpünün Tunca Nehri'nden geldiğini, 400 metreküpe yakın kısmın ise Meriç'in kendisinde bulunduğunu anlattı.
 

Her türlü olumsuzluğa karşı gerekli tedbirleri aldıklarını vurgulayan Büyük, "Bizim Afet Acil Durum Müdürlüğü'nün Sivil Kurtarma Ekipleri'nin, DSİ'nin, İl Özel İdaresi'nin ve tüm askeri birliklerimizin bu bölgede bu tür durumlara karşı planları var. O planlar çerçevesinde duruma göre boşaltma, tahliye, yardım, belirli yerde muhafaza etme gibi her türlü tedbirimizi sağlamış olacağız." açıklamasında bulundu.
 

Vali Büyük, şu ana kadar herhangi bir can kaybının olmadığını ve mal kaybının ise asgari düzeyde olduğunu kaydetti.
Büyük, "Kriz masası oluşturulduk. 24 saat gelişmeler buradan takip ediliyor. Bu akşam saatlerinden sonra Arda Nehri'nden gelen sularla birlikte Meriç'te yükselme bekliyoruz. Meriç bin 250 metreküp/saniyeyi kaldırabiliyor. Ondan sonrasını aştığında bu bölgede taşkın durumu oluşmuş olacak. Daha sonrasında Meriç Nehri'nin Ergene Nehri çok büyük bir su veriyor. Bin 100 metreküp/saniye Ergene'den Meriç'e su geliyor. İpsala civarında 2 bin 500 metreküp/saniyeyi geçmiş durumda. Orada önlemlerimizi alıyoruz. Tarım arazileri büyük ölçüde su altında." diye konuştu.
 

BULGARİSTAN KÜÇÜK ARAÇLARA SINIRLAMA GETİRDİ
Vali Büyük, bölgede yaşanan su artışı nedeniyle Bulgar makamlarının Kapıkule'den küçük araçlara sınırlama getirdiğini ifade etti.
 

Aynı sınırlamayı kendilerinin de getirebileceklerini dile getiren Büyük, süreci zararsız atlatmaya çalıştıklarını açıkladı. Büyük, nehirlerdeki su artışının Türkiye ve Bulgaristan tarafındaki yağışlar sonucu olduğunu sözlerine ekledi. CHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler