YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sular yine mi kesiliyor?
Sular yine mi kesiliyor?
17 Şubat 2010 23:15
Belediye Başkanı Sedat Pekel su konusunda açıklama yaptı

Balıkesir'in Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel, ilçede su kesintisi olacağı yönündeki söylentilerin gerçek olmadığını halen su verilmeye devam edildiğini açıkladı. 
 

Başkan Sedat Pekel, düzenlediği basın toplantısında su konusunda açıklamalarda bulundu. Yaşanan heyelanlar nedeniyle Bandırma'da yaşanan su kesintilerinin artık sona erdiğini belirten Belediye Başkanı Sedat Pekel, "Yapılan by-pass hattını devreye alarak bu konuda yaşanan sıkıntıları sona erdirdik. Artık Bandırma'ya kesintisiz su veriliyor" dedi.

25 Aralık'ta ilki yaşanan heyelanlar sonucu değişik zamanlarda ilçede yaşanan zorunlu su kesintilerinin artık sona erdiğini dile getiren Başkan Sedat Pekel, yaşamın vazgeçilmez kaynağı olan suyun akmadığı o zor günleri geride bırakmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Yaşanan kesintilerin en çok kendisini üzdüğünü ve ruhsal açıdan çok yıprattığını belirten Sedat Pekel, yeniden 10 günlük su kesintisi olacağı yönündeki söylentilerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Pekel, "Şiddetli yağışlar sonrası, kentimizin ana su borusunun geçtiği Kumköy regülatörü bölgesinde değişik zamanlarda heyelanlar meydana geldi. Heyelan bir doğa olayı ve bunu engellemek ne yazık ki mümkün değil.

Heyelan sonucu ana su borumuzda patlaklar meydana geldi. Bu patlakların onarımı için regülatörden suyun kesilmesi gerekiyor. Alternatif bir su kaynağımız olmadığı için de şehrimize arızalar süresince su verilemedi. Arızaların onarımı da oldukça zorlu bir süreç gerektiriyor. Öncelikle patlak yaşanan boruların ortaya çıkarılması gerekiyor. Ancak, heyelan nedeniyle bölgede toprak çok yumuşadığından iş makineleri bile güçlükçe çalışıyor, sağlam zemin bulabilmek çok güç. Bir de kar, fırtına, yağmur, soğuk gibi olumsuz hava koşulları göz önüne alınırsa, bölgedeki çalışmaların ne zorluklarla yürütüldüğü kolayca değerlendirilebilir. Bu zorluklara karşın, geceleri de çalışarak arızaların onarılması ve şehrimize su verilmesi için özverili bir çalışma sergilendi. 7 Şubat tarihinde yaşanan son heyelan sonrası, artık hattın bu bölümünün onarımının sağlıklı olmayacağını değerlendirerek bölgeye yeni bir by-hattı yapımına başladık. 310 metre uzunluğunda esneme payı yüksek özel borulardan oluşan yeni hat, çok hızlı bir çalışma ile tamamlandı. Yeni hattın ana hatta bağlantı noktalarındaki beton alanların, hava koşulları nedeniyle geç kuruması yüzünden, hedeflediğimiz tarihte şehrimize su veremedik. 13 Şubat Cumartesi günü, tüm çalışmaların tamamlanmasından sonra şehrimize su basmaya başladık. Alçak kesimlerden başlamak üzere tüm şehrimize suyu ulaştırdık. Bugün için TOKİ konutlarında biraz sıkıntı var. Yarın bu sorunun da sona ereceğini tahmin ediyoruz" dedi. İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler