YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Su zammı mahkemelik oldu
Su zammı mahkemelik oldu
11 Mart 2010 21:55
İçme suyuna yapılan zam, mahkemeye taşındı.

Aksaray'da içme suyuna yapılan zam, Belediye ile Aksaray Barosunu karşı karşıya getirdi.

Aksaray Baro Başkanı Abdulkerim Yenil, Baroda düzenlediği basın toplantısında, kentte mesken ve iş yerlerinde kullanılan şebeke suyu satış tarifelerine yapılan zam oranının ''hukuka aykırı'' olduğunu savundu.

Aksaray'da 2010 yılında şebeke suyu tarifesine çıplak fiyatlar üzerinden yüzde 32, halka yansıyan ise yüzde 50 oranında zam yapıldığını ifade eden Yenil, şunları kaydetti:

''Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2009 yılı sonu itibariyle Tüketici Fiyatları Endeksi yüzde 9.5, Üretici Fiyatları Endeksi yüzde 5,93 olarak gerçekleşti. Aksaray Belediye Başkanlığının işlemi, sosyal devlet ilkesini çiğnemektedir. Baro Başkanlığı olarak hukukun üstünlüğünü, insan haklarını korumak amacıyla ve tüzel kişiliği bulunan bir kamu kurumu sıfatıyla Aksaray İdare Mahkemesine, su zammı kararının iptali için dava açtık.'' 


-BELEDİYE BAŞKANI BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ-


Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta da düzenlediği basın toplantısında, şebeke suyunun kısmi koku ve tadıyla ilgili sorunu gidermeye çalıştıklarını, onun dışında şebeke suyunun sağlık açısından hiçbir probleminin olmadığını belirtti.

2008-2009'da suyun metreküp fiyatının 1.25 lira olduğunu belirten Palta, ''Yozgat 1.65, Kayseri 1.85, Karaman 1.8, Ankara 1.8, Nevşehir Belediyesi ise suyun metreküpünü 1,96 liradan satıyor. Çevre illere baktığımızda Aksaray'da su pahalı değil. 2010 yılında iki yıl değişmeyen tarifeye zam yaptık'' dedi.

Palta, baronun açtığı davayla ilgili olarak da ''Herkes kendi işini yapsın. Ancak bu açıklamaları yapanlar, böyle bir problemi hissediyorsa gelip bizimle görüşselerdi de, biz bütün verilerle, yapılan çalışmaları kendilerine anlatsaydık çok daha doğru olurdu'' diye konuştu. AA
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler