YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sosyal tesisler bile koğuşa çevriliyor
Sosyal tesisler bile koğuşa çevriliyor
09 Ekim 2009 22:56
500 kişilik cezaevinde 2 katı mahkum

Isparta Cumhuriyet Başsavcısı Abdülkadir Şahin, "500 kişilik Isparta E Tipi Kapalı ve Açık Cezaevi'nde hükümlü sayısı bin 30'a ulaştığını" söyledi.

Isparta Cumhuriyet Başsavcısı Abdülkadir Şahin, Isparta Cezaevi'nin kapalı kısmında 895, açık kısımında 135 hükümlü bulunduğunu kaydederek, ''500 kişilik E Tipi Kapalı ve Açık Cezaevi'nde hükümlü sayısı bin 30'a ulaştı'' dedi.

Cezaevinde sosyal alan olarak kullanılan mekanları da koğuş sistemine çevirdiklerini belirten Şahin, buradaki hükümlülerin sadece Ispartalı olmadığını ve bölgeden de geldiğini kaydetti.

Türkiye genelindeki cezaevlerinde de aynı sıkıntının yaşandığına ifade eden Şahin, ''Ülke genelindeki cezaevlerindeki kapasite 70 bin civarında. Hükümlü sayısı ise yaklaşık 113 bin. Bu durum sadece Isparta'da yaşanmıyor, ülke genelinde ciddi bir yoğunluk var'' diye konuştu.

Cezaevlerindeki yoğunluğun, suçların artışından kaynaklanmadığına işaret eden Şahin, durumu infaz sistemindeki değişikliğe bağladı. 20 yıl ceza alan bir kişinin 8 yıl yerine 15 yıl yattığını hatırlatan Şahin, doluluğun bundan kaynaklandığını bildirdi.

Mevcut cezaevi arsasına açık cezaevi yapılacağını ve bu konunun ihale aşamasında olduğunu dile getiren Başsavcı Şahin, ''Türkiye genelinde 9 veya 10 noktaya cezaevi yapılacak. Bunlar arasında Isparta da yer alıyor. Tek tip proje çiziliyor ya 145 ya da 300 kişilik kapasitede olacak'' dedi.

Şahin, açık cezaevinin 2010 yılında tamamlanabileceğini sözlerine ekledi.

af cıkmalı
 // gamze deniz
cezaevlerindeki 115 bin insanımız cıkarılacak afla topluma kazandırılmalı. af cıkmalı....
10 Ekim 2009 15:37
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler