YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Son düşman askerinin Gelibolu'yu terk edişinin 100'üncü yılı
Son düşman askerinin Gelibolu'yu terk edişinin 100'üncü yılı
09 Ocak 2016 17:08
Son düşman askerinin Gelibolu Yarımadası'nı terk edişinin 100. yılı nedeniyle tören düzenlendi.

Seddülbahir köyündeki törene Eceabat Kaymakam Vekili Yusuf Kaptanoğlu, CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Eceabat Belediye Başkanı Adem Ejder, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği (ÇATUD) Başkanı Sefer Göztepe, Seddülbahir Köyü Muhtarı Sedat Bırakan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı Necdet Erdinç ve üyeleri, askeri yetkililer, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Tören, Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasıyla başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşan Eceabat Kaymakam Vekili Yusuf Kaptanoğlu da Çanakkale'nin dağların, taşların şüheda gövdesine büründüğü diyar olduğunu ifade etti. Kaptanoğlu, şunları kaydetti: 

"Çanakkale karasıyla, deniziyle bir hilal uğruna nice güneşlerin battığı yerdir. Çanakkale inancın ve azmin hiçbir engel tanımadığının canlı şahididir. İnancını, kimliğini, kişiliğini, tarihini ve kültürünü bilen aziz milletimizin değerleriyle yüceldiği yerin adıdır Çanakkale.

Bugün tarihte emsali az görünen bir zaferle destanı yazılan Çanakkale Savaşları'nın bittiği, son düşman askerinin Gelibolu Yarımadası'ndan çekildiği günün 100'üncü yılı münasebetiyle bir araya gelmiş bulunuyoruz."

ÇATUD Başkanı Sefer Göztepe, 13 yıldır Alçıtepe köyünde düzenlenen törenin bu yıl ilk kez ev sahipliği yapan Seddülbahir köyünde gerçekleştirildiğini söyledi. 

Barış için yaşamanın çok önemli olduğunu ifade eden Göztepe, "Çanakkale barışın savaşı yendiği yer. Bu barışı askerlerimiz Çanakkale Savaşı sırasında ekmeğini paylaşarak ve bazen de kendi sargı beziyle düşmanının yarasını sararak bütün dünyaya göstermiştir" diye konuştu.

Çanakkale Savaşı'nın 18 Mart, 10 Ağustos, 9 Ocak gibi çok önemli dönüm noktaları bulunduğunu hatırlatan Göztepe, şöyle devam etti: 

"18 Mart'ta dünyanın yenilmez armadalarına karşı muhteşem bir zafer kazandık, çekip gittiler. Ancak savaş bitmedi. 37 gün sonra topraklarımıza karadan saldırdılar. Yine 10 Ağustos'ta ise Conkbayırı'nda büyük önder Mustafa Kemal'in önderliğinde dünyada eşi benzeri görünmeyen süngü hücumuyla çok parlak bir zafer kazandık. Ancak savaşlar yine devam etti. Ama 9 Ocak'tan sonra burada artık düşmandan bahsetmez olduk. 9 Ocak Çanakkale Zaferi'ne son noktanın konulduğu tarihtir."

Konuşmaların ardından şiirler okunup Eskişehir Kültür Derneği Mehteran Takımı tarafından askeri marşlar seslendirildi.

Törenin gerçekleştirildiği köy meydanında, Çanakkale Kahramanı Gazi Binbaşı Halis Ataksor'un torunu Serdar Halis Ataksor tarafından, dedesinin Çanakkale Savaşları sırasında kullandığı kişisel eşyalar sergilendi. 

Tören, okunan mevlit ve pilav ikramının ardından sona erdi.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler