YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Son 3 yılın Ramazan Bayramı trafik bilançosu
Son 3 yılın Ramazan Bayramı trafik bilançosu
07 Ağustos 2013 11:24
Bayram tatillerindeki trafik kazaları ve hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen yıl artıyor. 2010'dan bu yana Ramazan Bayramı tatillerinde meydana gelen toplam 6 bin 374 trafik kazasında 14 bin 7 kişi yaralandı, 315 hayatını kaybetti.

Bayram tatillerinde yollardaki yoğunluk, trafik kazalarını artmasına neden oluyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre,2010'dan bu yana Ramazan Bayramı tatillerinde 6 bin 374 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda, 14 bin 7 kişi yaralandı, 315 kişi yaşamını yitirdi.

Tüm önlemlere rağmen geçen yıl Ramazan Bayramı tatilinde, bin 841 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda, 74 kişi hayatını kaybetti, 4 bin 61 kişi yaralandı. Son 2 yılda, Ramazan Bayramı tatillerinde meydana gelen kazalarda 241 kişi hayatını kaybetti.

Trafik kazalarının, yollardaki yoğunluk nedeniyle bayram tatillerinde daha da arttığını belirten yetkililer, bayramda yola çıkacak sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Yetkililer, vatandaşlardan toplu taşıma araçlarını kullanmaları, mecbur kalmadıkça bayram tatilinin ilk ve son günü yola çıkmamaları istedi. Bayram tatillerinin ilk ve son günlerinde trafik kazası sayısının arttığını belirten emniyet yetkilileri, bugünlerde yola çıkılmamasını öneriyor. Bayram tatilinde, vatandaşlardan mecbur kalmadıkça özel araçlarıyla yola çıkmamalarını ve toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini isteniyor.

Yolculuğun son bölümlerinde dikkat dağılıyor

Bayramda yola çıkacak sürücülerin kavşaklarda, tepe üstlerinde, akaryakıt istasyonlarının giriş ve çıkışlarıyla yerleşim yerlerinde daha dikkatli olması gerekiyor. Sabırsızlık ve yorgunluktan dolayı yolculuğun sonuna doğru, varılacak noktalara yakın yerlerde daha çok kaza yapıldığını kaydeden yetkililer, sürücüleri araç bakımlarını yaptırmaları, araçlarda takoz ve çekme halatı bulundurmaları gerektiğini bildirdi. Sürücüler, yola çıkmadan önce araçlarında bulunan ilk yardım çantalarının gözden geçirmeleri konusunda da uyarıldı.

Sürücülerin yola çıkmadan önce aşırı yemek yememesi, kesinlikle alkol almaması, uykusuz ve yorgun araç kullanmamasını da isteyen yetkililer, sürücülerin hem kendi hem de karayolunu kullanan diğer araçtakilerin hayatlarını tehlikeye atmaması için trafik kurallarına mutlaka uyması gerektiğine işaret etti.

"Sürat körlüğüne" dikkat

Emniyet yetkilileri, cep telefonu kullanımı sırasında sürücülerin daha fazla hata yapıp, bazı tehlikeli durumların ya hiç farkına varamadıklarını ya da tedbir almakta geç kaldıklarını belirtti.

Uzun yolda sürücüleri bekleyen en büyük tehlikelerden birinin de ''sürat körlüğü'' olduğuna işaret eden yetkililer, bir süre yüksek hızda araç kullandıktan sonra hızın sürücüye çok normal gelmeye başlayacağını belirterek, ''Yüksek hıza alışıp, sürat körlüğüne yakalanmak çok kolay. Yüksek hızda seyreden sürücü, hızını saatte 50 kilometreye düşürünce, araç sanki durmuş gibi olur. Kilometre saatinin pek seyrek hata yaptığını ve bizi yanıltan şeyin, içine düştüğümüz sürat körlüğü olduğunu hatırlamak çok önemli'' uyarısında bulundu.

AA

Etiketler: ,
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler