YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soma’nın yetim çocukları okulda
Soma’nın yetim çocukları okulda
21 Mayıs 2014 15:57
Manisa'nın Soma ilçesindeki facianın ardından yetim kalan çocuklar, yeniden okula gitmeye başladı.

Annesiyle, akrabasıyla, komşusuyla okula gelen yetim çocuklar, zor anlar yaşadı.Maden faciasında babalarını kaybeden çocuklar, tekrar okul sıralarına döndü. Aileler ve çocukları zor anlar yaşadı. Çocuklarını okula getiren aileler, acılarının büyük olduğunu belirtti.

Eşinin Soma Kömür İşletmelerinde çalıştığını ve maden kazasının yaşandığı gün haftalık izni olduğu için faciadan kıl payı kurtulduğunu belirten madenci eşi, çocukların zor anlar yaşadığını belirterek şunları söyledi: “Eşimi Allah çocuğuna ve bana bağışladı. Eşim orada olsaydı bu Soma’yı yakardım ben.

Gerçekten yakardım. Ben nereye giderdim ki, nereye sığınırdım. Hiçbir yere sığınamazdım ben. Kendi aileme de eşimin ailesine de sığınamazdım. Ben yakardım Soma’yı. Şu an maden ocağının santrallerinde çalışanları 3 bin lira maaş alıyor. Ben eşimle sürekli ‘N'olursun madenden çık çık’ diye tartışırdım. Çıkmazdı; 'ne işe gireyim' derdi. Lise mezunu, adamını bulamadık. Partili birini bulsaydık böyle olmazdı. Şu an işsiz, ne olacak halimiz bilmiyorum. Evim kira 250 lira kira veriyorum, maddi durumum iyi değil.”

“Eşim evden dışarı çıkamıyor, utanıyor”

Eşi maden ocağı santralde çalışan öğrenci velisi, yetim kalan çocukların okulda arkadaşları başsağlığı diledikçe ağladığını ifade ederek şöyle konuştu: “Benim yakınım yok, ama eşimin var. Eşim üç yakın akrabasını kaybetti. Hepsi de gencecik çocuklardı. Acımız çok büyük. Benim eşim santralde çalışıyor. Ama biz bunu hak ettiğimize inanmıyoruz. Eşim de her zaman bunu söylüyor.

Eşim de her zaman bunu söylüyor. Ve bu kayıplar olduktan sonra da evden dışarı dahi çıkamıyor, utanıyor. 3 bin lirayı bizim değil, onların alması gerektiğine inanıyor. Eşim ‘onlar yerin yüz binlerce metre altında çalışıyorlar, biz masa başında çalışıyoruz, hiçbir şey yapmıyoruz’ diyor.Biz bu acılara çok üzülüyoruz.

Yapacak hiçbir şeyimiz yok. Keşke böyle bir şey yaşanmamış olsaydı. Ama sağ kurtulan kişilerin de konuşmalarını istiyoruz. Biz onların arkasındayız Somalılar olarak. Her zaman da bu olayın peşinde olacağız. Bunların üstünün kapatılmasını istemiyoruz. Oğlumun sınıfında var bir kişi babasını kaybetti.

Dün çocuk bütün ders boyunca ağlamış, öğretmeni zor zapt etmiş. Ağladılar. Çok yandı ciğerleri çok yandı. Okulumuzdan babasını kaybeden baya bir öğrenci var. Çok üzgünüz ama onların acısını ne kadar paylaşabiliriz ki yapacak hiçbir şey yok.”

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler