YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soma'daki maden faciası davası
Soma'daki maden faciası davası
16 Şubat 2016 12:36
Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde 6'sı tutuklu 46 sanığın yargılandığı davanın altıncı duruşması başladı

Soma'daki maden faciasına ilişkin 6'sı tutuklu 46 sanığın yargılandığı davanın altıncı duruşması başladı.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Soma Kömürleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, genel müdür Ramazan Doğru, işletme müdürü Akın Çelik, teknik müdür İsmail Adalı, teknik nezaretçi Ertan Ersoy ve iş güvenliğinden sorumlu üç vardiya amiri Mehmet Ali Günay Çelik ile 40 tutuksuz sanıktan, aralarında beşinci duruşma sonunda yargılanmalarına tutuksuz devam edilmesine karar verilen vardiya amirleri Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık'ın da yer aldığı 27'si ile mağdur aileleri ve avukatlar katıldı.

Tutuklu 6 sanık, jandarma kordonu eşliğinde salonda kendilerine ayrılan bölüme alındı. Jandarma ekipleri, sanıkların etrafında çember oluşturarak, güvenliklerini sağladı. 

Merhum madencilerin yakınları da kimlik kontrolünden geçirilerek salona alındı.

Bu arada, duruşma öncesinde bazı madenci yakınları, KESK Şubeler Platformu, Akhisar Demokrasi Platformu ve Halkın Kurtuluş Partisi ile Manisa ADD Şubesi, Soma Sosyal Haklar Derneği üyelerinden oluşan grup, Akhisar Garı'ndan duruşma salonuna yürüdü.

Yürüyüş sırasında madenci yakınları, hayatını kaybeden 301 işçinin isimlerinin yazılı olduğu pankart taşıdı.


Duruşmayı izlemeye gelenler, kontrol noktasında üst aramaları yapıldıktan sonra salona alındı. 

Duruşmayı izlemeye CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün ile CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi de geldi. 

- Olay

Manisa'nın Soma ilçesi Eynez mevkisinde Soma Kömürleri AŞ tarafından işletilen ocakta 13 Mayıs 2014'te 15.00 sıralarında başlayan yangında, 420 metre derinlikte ve 3,5 kilometre uzunluğundaki galeriler dumanla dolmuş, faciada 301 madenci ölmüş, 162 işçi sağ kurtarılmıştı.

Olayla ilgili soruşturma sonucunda açılan davada tutuklu 6 sanık ile beşinci duruşma sonunda yargılanmalarına tutuksuz devam edilmesine karar verilen vardiya amirleri Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık, "olası kastla öldürme" suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" suçundan da 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istemiyle yargılanıyor.

Tutuksuz 38 sanık hakkında ise "taksirle birden fazla kişinin ölümüyle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis isteniyor. Bunlardan 25'i hakkında da bu suçları "bilinçli taksirle" işledikleri gerekçesiyle aynı aralıktaki ceza süresinin, üçte birden yarısına kadar artırılarak uygulanması talep ediliyor.

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler