YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soma'daki facia 2 gün öncesinden kamerada
Soma'daki facia 2 gün öncesinden kamerada
26 Haziran 2014 11:45
Manisa’nın Soma İlçesi’nde geçtiğimiz mayıs ayında yaşanan ve tüm Türkiye’yi yasa boğan, 301 kişinin hayatını kaybettiği maden ocağının kamera görüntüleriyle ilgili kriminal rapor, soruşturmayı yürüten Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı’na ulaştı.

Kaza öncesi ve kaza sırasında kameralar tarafından kaydedilen görüntüler incelendikten sonra hazırlanan kriminal raporda, faciadan 2 gün önce bazı işçilerin maden ocağında baygınlık geçirdiği, bazılarının ise halsiz olduklarının göze çarptığı vurgulandı.

Görüntülerin, kazadan sağ kurtulan işçilerin “Son dönemlerde yükselen karbonmonoksit gazından dolayı baygınlık geçiriyorduk” yönündeki ifadelerini doğrular nitelikte olduğu kaydedildi.Kriminal raporun, facianın göz göre göre geldiğini belgelediğini belirten Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, facianın raporuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:"Rapor savcılığa yeni ulaştı. Raporda, kazadan 2 gün önce bazı işçilerin baygınlık geçirdiği, bazılarının ise halsiz olduklarının göze çarptığı belirtiliyor. Bu da maden ocağında karbonmonoksit gazının en üst seviyeye ulaştığını gösteriyor.

Ocak, tehlike sinyali vermiş. Ancak buna rağmen yetkililer hiçbir şey yapmamış."Bu arada kazanın meydana geldiği Eynez Maden Ocağı’na yangın nedeniyle inemeyen bilirkişi heyetinin, Soma Cumhuriyet Başsavcılığı’nda soruşturmayı yürüten savcılarla toplantı yaptıkları öğrenildi.

Toplantıda yangın tam söndürülmeden madene inilmemesi kararı alındığı bildirildi.Soma’da 301 kişinin öldüğü madenin sahibi Alp Gürkan’ın İstanbul Maslak’taki Spine Tower’ının şantiyesinde 2 yıl önce yaşanan kazada ayağına demir parçası saplanan ve halen yürüme güçlüğü çeken dış cephe ustası Hüsamettin Yücedağ, Soma İnşaat ile Aksoy Alüminyum Şirketi’ne 101 bin TL’lik tazminat davası açtı. Soma İnşaats “Davacı şirket çalışanı değil. Kusurumuz yok” diyerek kendisini savunurken, Aksoy İnşaat da kazada kusurunun olmadığını öne sürdü.

 

HABERTÜRK

Para hırsı
 // hüsnü çebi
işverenin tek amacı daha çok üretim ve para olunca, performansa dayalı maaşı ön plana alınca olacak budur. her şey görmezden gelir. adam bayılır, sadece adam bayıldı denir.

301 in hesabını nasıl verecekelr merak ediyorum!...
26 Haziran 2014 Perşembe 14:21
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler