YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soma'da ilk bayram...
Soma'da ilk bayram...
28 Temmuz 2014 10:53
Ramazan Bayramı namazı tüm yurtta sevinçle eda edilirken, 13 Mayıs’ta yaşanan maden faciası ile 301 şehit veren Manisa’nın Soma ilçesinde buruk bir bayram sevinci yaşandı.

Türkiye tarihinin en büyük maden faciasının yaşandığı Manisa’nın Soma ilçesinde Ramazan Bayramı Namazı için vatandaşlar camilere akın etti. 13 Mayıs’tan bu yana tarifsiz acıların hüküm sürdüğü Soma’da vatandaşlar bayram namazını ve sevincini buruk yaşarken, ilçedeki resmi bayramlaşma töreni Maden şehitliğinin bulunduğu Soma Belediyesi Mezarlığında gerçekleştirilecek.

Sabahın erken saatlerinde 7’den 70’e binlerce Somalı erkek bayram namazı için camilere akın etti. Soma’nın merkez camii Parkaltı Ulu Camiinde cemaat dışarıya taştı. Dualarda ise Somalı maden şehitleri unutulmadı.

Bayram namazının ardından edilen duada, “Gerektiği şekilde bayramı kutlayamıyor, sevinemiyoruz. Çocuklarımızın başını okşayamıyoruz, okşayamayacağız çünkü mahallemizde bir yetim var bir maden şehidinin çocuğu var. Onlar etkilenmesin diye belki bu şekilde davranacağız. Bir ay boyunca camilerimizde okumuş olduğumuz hatmi şeriflerden, mukabelelerin sevabını bütün maden şehitlerinin ruhlarına hediye eyledik sen kabul eyle, onları Cennet’inin en güzel makamlarında misafir eyle” ifadeleri kullanıldı.

Bayram namazı çıkışında vatandaşlar birbirlerine sarılarak bayramlaşırken, bayram harçlığı toplayan çocuklar dikkat çekti.

Soma’nın buruk bir bayram geçirdiğini belirten gurbetçi bir vatandaş, “Üzgünüz. Biz Almanya’da 3 günlüğüne buraya geldik. Orada sürekli ağladık. Üzgünüz Allah tekrar böyle bir olay yaşatmasın. Allah bu gibi afetlerden muhafaza eylesin” dedi.

Soma Müftüsü Mehmet Karatuğ, “Maden şehitlerimizin acısını ikibuçuk aydır beraber yaşıyoruz. Onların halini düşündükçe bizde olumsuz etkileniyoruz. Onların yanında olmaya çalıştık, dualarımızla, ihtiyaçlarını gidermekle, yaralarını tespit edip sarmakla yanlarında olmaya çalıştık. Sadece bu değil Gazze’deki kardeşlerimizin de acılarını paylaşıyoruz. Onların da Cenab-ı Allah nusletiyle muamele görmelerini ümit ediyoruz. Zulümden, savaştan kurtulmalarını bekliyoruz. Atılması gereken adımların neyse yapılmasını bekliyoruz. Bu vesileyle bütün Soma halkımızın ve İslam aleminin bayramlarını tebrik ediyoruz. Bayramın huzura katkı sağlamasını, insanlara hidayetin vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyoruz. Bayramınız mübarek olsun, yarınlarımız bugünlerden daha mutlu umutlu olsun inşallah” dedi.

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler