YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soma'da hak sahiplerine ödeme yapılacak
Soma'da hak sahiplerine ödeme yapılacak
17 Temmuz 2014 15:45
Türkiye İş Kurumu Soma maden kazasıyla ilgili açıklamada yaptı. Hak sahiplerine 6 ay boyunca net maaşları kadar ödeme yapılacak.

Türkiye İş Kurumu Soma maden kazasıyla ilgili açıklamada yaptı. Kaza günü itibariyle çalışanlara ve çalışanlardan hak sahiplerine İşsizlik Sigortası Fonundan 6 ay boyunca net ücretleri kadar ödeme yapılacağını açıkladı. Soma’da 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen maden kazası ile ilgili olarak 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa Geçici 12. Madde eklendi. Bu çerçevede, kazanın meydana geldiği Eynez maden ocağı işletmesinde kaza günü itibariyle çalışanlara ve çalışanlardan vefat edenlerin hak sahiplerine (hak sahipliği oranında); İşsizlik Sigortası Fonundan 6 ay boyunca net ücretleri kadar ödeme yapılacağını bildirdi.

İlk aya ilişkin ödemeler bugün itibariyle ilgililer adına PTT’ye transfer edildiğini ilgililer T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanları ile birlikte PTT şubelerine başvurarak ödemelerini alabileceğini bundan sonraki aylarda da ödemeler her ayın 15’i ile 20’si arasında yapılacağını açıkladı.

Ayrıca, Soma’da müfettişler tarafından faaliyetleri durdurulan Eynez, Atabacası ve Işıklar maden ocaklarında çalışanların işveren tarafından ödenmeyen ücretleri, daha sonra işverenden tahsil edilmek üzere 3 ay boyunca İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacak. Bu kapsamdaki ödemelerden ilk aya ilişkin olanlar, 18 Temmuz 2014 Cuma günü itibariyle ilgililerin maaş hesaplarına aktarılacağını açıkladı.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler