YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soma faciasında flaş gelişme!
Manisa Barosu Başkanı Balkız, Soma'da 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin savcılık iddianamesinin Akhisar Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmediğini bildirdi.
Soma faciasında flaş gelişme!
25 Kasım 2014 / 10:20 Güncelleme: 25 Kasım 2014 / 11:09

Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, faciayla ilgili hazırlanan iddianamenin 5 Kasım günü UYAP'a yüklendiğini ve Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nin kabulüne sunulduğunu hatırlattı.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi hakimliğinin iddianame üzerinde yürüttüğü incelemeyi tamamlayıp bugün kararını açıkladığını kaydeden Balkız, iddianamenin kabul edilmeyerek Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı'na geri gönderildiğini ifade etti.

Balkız, kabul edilmemeye ilişkin kararın henüz ellerine geçtiğini, inceledikten sonra kamuoyunu bilgilendireceklerini söyledi. 

İddianame

Soma 13 Mayıs 2014'de Eynez Karanlıkdere mevkisindeki kömür işletmesinde meydana gelen faciasıyla ilgili Soma Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan fezleke Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı'nca iddianameye çevrilerek Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti.

Maden ocağındaki hayatını kaybeden 301 işçinin "maktül", hayatını kaybeden işçilerin birinci derece yakın akrabalarından oluşan 214 kişinin müşteki, dumandan etkilenen 161 işçinin ise mağdur müşteki olarak yer aldığı iddianamede, 8'i tutuklu, 37'si tutuksuz 45 şüpheli hakkında  dava açılması talep edilmişti.

İddianamede, tutuklu şüphelilerin 301 kez 20 ile 25 yıl, 161 kez de 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezalandırılmaları, tutuksuz şüphelilerin ise 2 ile 20 yıl arası hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

İddianamede ayrıca, bilirkişi raporuna göre kusurlu bulundukları belirtilen ve soruşturma açılması izne tabi olan kamu görevlileri hakkında da soruşturulma yürütüldüğü bildirilmişti.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler