YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soğan çiftçinin yeni gözdesi
Soğan, 1,5 liraya çıkınca çiftçinin gözdesi oldu
Soğan çiftçinin yeni gözdesi
08 Nisan 2010 / 16:49 Güncelleme: 08 Nisan 2010 / 16:50

Türkiye'nin önemli soğan üretim bölgelerinden Yozgat'ta çiftçilerin, geçen yıla göre bu yıl iki kat daha fazla alanda ekim yaptığı belirtildi.
 

Yerköy, Aydıncık ve Çekerek ilçelerinde her yıl ellerinde kalan soğanları dere kenarlarına dökmek zorunda kalan çiftçiler, bu yıl pazarda fiyatların 40 kuruştan 1,5 liraya fırlaması üzerine tekrar soğana yöneldi.
 

Yerköy Ziraat Odası Başkanı Bahri Yılmaz, bu yıla kadar çiftçinin elinde bulunan soğanın para etmediğini ve elinde kalarak çürüdüğünü kaydetti.
 

Soğandan zarar eden çiftçilerin geçen yıl az soğan ektiğine dikkat çeken Yılmaz, "Üretim az olunca dolayısıyla fiyatlar yükseldi. Kilogramı 40 kuruştan 1,5 liraya kadar çıktı. Ancak, soğanın fiyatı çiftçinin elinden çıktıktan sonra yükseldi. Burada çiftçimiz para kazanamadı, toptancılar kazandı." dedi.
 

Yılmaz, Yerköy genelinde geçen yıl yaklaşık bin dekar soğan ekildi. Bu yıl ise 2 bin dekarın üzerinde ekim yapıldı. Soğan fiyatlarının aşırı yükselmesinden dolayı ekimi de geçen yıla göre ikiye katladı. Temennimiz, ekilen soğanların geçmişte olduğu gibi tekrar çiftçinin elinde kalmamasıdır. Bunun için Tarım ve Köy İşleri Bakanlığımız, hükümetimiz tedbir alarak, ihracat bağlantılarını yapmalıdır. Bugün bölgemizde çiftçiler, işveren durumuna gelmiştir. Çiftçilerimiz ne kadar çok kazanırsa bu kazanç kent esnafına da yansıyacaktır." dedi.
 

Soğan üretimi yapan Bekir Şahin de, "Soğan para etmiyordu. Bu sene para etti. Geçmiş yıllarda para etmediği için dereye döktük. Bu sene2.5 TL ile 3.5 TL arası soğan satılıyor. Şu anda da soğana yöneldik. Sulama yapıyoruz." dedi.
 Siverek'ten gelerek 8 yıldır Yerköy'de soğan üretimi ile uğraşan Hamit Polat ise, "20 dönüm soğan ektik. 2-3 senedir ekiyorduk. Para etmiyordu. Hep dereye döküyorduk. Şimdi tekrar ekiyoruz. Ama nasıl olacağını bilmiyoruz. Para etmezse yine perişan olacağız. Her sene ektik zarar ettik. 3 sene üst üste ektim. Bu sene borçlandım. Urfa'ya da gidemedim." açıklamasında bulundu.
 

Hem soğan üretimi, hem de toptancılık yapan Fahri Örnek de, bu yıl soğanın kilogramının 40 kuruştan başlayıp 1,5 TL'ye kadar sattıklarını ifade ederek, "Soğan bu yıl sürekli yükseldi. En son elimizde kalan soğanın kilogramını 1,5 TL'den sattık. Elimizde olsa yine satılır, ancak geçen yıl üretim az olduğu için çiftçinin de toptancıların da elinde soğan kalmadı." diye konuştu. CHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler