YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şöföre dayak kontak kapattırdı
Şöföre dayak kontak kapattırdı
12 Ocak 2015 03:27
İzmir'de iki otobüs şöförünün uğradığı saldırı ve şiddet kontak kapatılarak protesto edildi.

İzmir'de Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZULAŞ bünyesinde çalışan otobüs şoförü Salih Irmak'ı dün yolcu tarafından darp edilmesinin ardından, bugün de Karşıyaka'da yine İZULAŞ'ta çalışan otobüs şoförü Ahmet Aydost (32) yol verme tartışması yüzünden darp edildi. Olaydan sonra toplanan otobüs şoförleri kontak kapatarak eylem yaptı. 

Cumartesi günü saat 13.30 sıralarında 70 numaralı 35 BRV 45 plakalı Şirinyer Aktarma-Halkapınar otobüsünde şoför Salih Irmak'ın otobüs seyir halindeyken yolcu tarafından darp edilmesinden sonra bugün Cumhuriyet Mahallesi'nde İZULAŞ bünyesinde çalışan otobüs şoförü Ahmet Aydost, yol verme meselesi yüzünden tartıştığı bir kişi tarafından darp edildi. Aydost Karşıyaka Devlet Hastanesi'ne giderek darp raporu aldı. Ardından Örnekköy Polis Merkezi'ne giden Aydost saldırganlardan şikayetçi oldu. Bir gün arayla yaşanan darp olayından sonra İZULAŞ'a bağlı hatlarda çalışan yaklaşık 160 İZULAŞ şoförü kontak kapattı ve Gaziler Caddesi'nde bulunan Belediye iş sendikası önünde  bir araya gelerek protesto gösterisi yaptı.

Zaman zaman yolu trafiğe kapatan şoförler, "Şoföre uzanan eller kırılsın", "İzmir uyuma şoförüne sahip çık" sloganları attı. Yol verme tartışması yüzünden darp edilen Ahmet Aydost, "Pazaryeri'nde ki trafiğin sıkışık olması nedeniyle, yol verme tartışması yaşadık. Araç sürücüsü aracından inerek benim üzerime yürüdü. Beni tehdit etti. Kendimi savunmak amacıyla ondan önce davrandım. Yanımda taşıdığım biber gazıyla müdahale ettim. Sonra şahıs geri kaçtı. Daha sonra Karşıyaka maçından çıkan taraftarlar otobüsün etrafını sardılar ve otobüse vurmaya başladılar. 

Taraftarlardan biri otobüsün kapısın acil çıkış kapısına açarak otobüse bindi. Diğer yolcular müdahale etti. Ancak otobüse birkaç kişi daha bindi. Sonra beni darp etmeye başladılar. Kavgayı yolcular ayırdı. Hastaneden 1 gün rapor aldım. Bu bizim ruh halimizi bozuyor. Daha dün bir arkadaşımız darp edildi. Gece boyunca onun yanındaydık. Bugün de ben darp edildim" dedi. Konuyla ilgili olarak basın açıklaması yapan Belediye İş Sendikası İzmir 1' no'lu Şube Başkanı Zeynel Ersoy, darp edilen şoförlerin yalnız olmadığını belirterek, "Arkadaşlarımızın örgütsel destekleri için hepinize teşekkür ederim. Buna benzer olaylara sürekli maruz kalıyoruz.

Şunu buradan belirtmek istiyorum ki; Bizim amacımız, İzmir halkının mağdur edilmesine yönelik yapılmış eylem değildir. Bizin amacımız işverenimize karşı yapılmış bir eylem de değildir. Ancak hem İzmir halkının ve işverenimizin bizi sahiplenmesi adına, duyarlılığa davet etmek için ve en önemli şoför arkadaşlarımızın yalnız olmadığını göstermek istiyoruz. Emniyetimizin ve mahkemelerimizin gerekli yaptırımı yaptırıp,bunun gibi olaylara maruz kalmayız" dedi.

Eylem basın açıklamasının ardından sona erdi.

 

İHA

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler