YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sivas'ta 7 emniyet mensubu mahkemeye sevk edildi
Sivas'ta 7 emniyet mensubu mahkemeye sevk edildi
17 Mart 2015 15:28
Usulsüz dinlemelere ilişkin emniyetteki "paralel yapı" iddialarına yönelik Sivas merkezli 18 ilde düzenlenen operasyon kapsamında 7 polis, tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi.

 

Usulsüz dinlemelere ilişkin emniyetteki "paralel yapı" iddialarına yönelik Sivas merkezli 18 ilde düzenlenen operasyon kapsamında Sivas Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilen 10 polisten H.D, Ö.Y. ve R.Ö, savcılıktaki işlemlerinin ardından salıverildi.

Sivas Emniyet Müdürlüğü eski İstihbarat Şube Müdürü F.A. ile polisler A.S, Ş.P, C.K, U,D, M.A. ve H.G. tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Gözaltına alınan polislerden M.T, emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakılmıştı.

Aranan emniyet mensubu yakalandı

Bu arada, Operasyon kapsamında aranan 2. Sınıf Emniyet Müdürü Ömer S, teslim olmak için geldiği Sivas'ta bir lokantada yakalandı.

Niğde Polis Meslek Yüksekokulu'nda görev yapan ve Ankara Gölbaşı'nda ikamet eden Ömer S'nin teslim olmak için avukatıyla geldiği Sivas'ta, Mevlana Mahallesi Rahmi Günay Caddesi'ndeki bir kebapçıda Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince yakalandığı öğrenildi.

Ömer S'nin bir dönem Sivas Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü görevini yürüttüğü belirtildi.

Operasyon kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan 2. Sınıf Emniyet Müdürü Ömer S, 13 Mart'tan bu yana aranıyordu. 

"CÜ Rektörü Prof. Dr. Kocacık 9 ay boyunca dinlendi"

Öte yandan, Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık'ın avukatı Bünyamin Er, yaptığı yazılı açıklamada, müvekkili Kocacık hakkında basında çıkan haberlerle ilgili yazılı açıklama yapmayı uygun gördüklerini belirtti.

Sivas Emniyet Müdürlüğü ekiplerince 13 Mart'ta usulsüz dinlemelere ilişkin düzenlenen  operasyon kapsamında 12 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldığını, 26 kişinin ise bilgisine başvurulmak üzere emniyete çağrıldığını anımsatan Er, "Müvekkil, Mayıs 2014 tarihinde dinlenildiği hakkında şüphe duymuştur. Bu şüphe neticesindeSivas Emniyet Müdürlüğüne müracaat ederek müvekkil hakkında bir dinleme kararı alınıp alınmadığı, alınmışsa hangi gerekçelerle alındığı, alınmış olan usulsüz bir karar varsa sorumluların tespiti noktasında başvuruda bulunduk" ifadelerini kullandı.

Avukat Er, şunları kaydetti:

"Müracaatımız neticesinde Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü müvekkil Sayın Prof. Dr. Faruk Kocacık'ın rektörlük seçimi öncesi ve sonrasında usulsüz olarak 9 ay boyunca dinlenildiği tespit edilmiştir. Müvekkilim yapılan bu usulsüz dinlemelerin amacının rektör adayı olmasının engellemesi ve neticesinde ise atanmasının engellenmek istenilmesi olarak değerlendirmektedir. Biz de bu düşünceye katılıyoruz. Rektörlük seçimi öncesi ve sonrasında çirkin iddialarla yapılan bu dinlemenin kötü niyetli olduğunu düşünmekteyiz. Soruşturma şu aşamada devam etmektedir. Soruşturma neticesinde suç ve suçlular varsa konunun takipçisi olacağız. Kamuoyunda dürüstlüğü, çalışkanlığı, mütevaziliğiyle bilinen 32 yıllık öğretim üyesi Sayın Rektör'ün bu çirkin ithamlarla seçim öncesi  ve sonrasında usulsüz olarak dinlenilmesini şiddetle kınıyor, kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz."

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler