YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Siteler esnafı devletten destek bekliyor
Siteler esnafı devletten destek bekliyor
07 Ağustos 2015 12:09
ANKMOB Başkanı Hüseyin Taklacı, Türk mobilya sektörünün geleceği için el işi masif mobilyaları ve ahşap modelleri üreten Siteler usta ve sanatkarlarına sahip çıkılmasını isteyerek, "Devletten bu konuda destek bekliyoruz" dedi.

Ankara Mobilyacılar Lakeciler Esnaf ve Sanatkarları Odası (ANKMOB) Başkanı Hüseyin Taklacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yılların emeğiyle zor şartlarda yetişmiş, yavaş yavaş kaybolmaya başlayan el işi masif mobilyaları ve ahşap modelleri üreten Siteler usta ve sanatkarlarına sahip çıkılması çağrısı yaptı.

Her birinin sektör için ekol olduğunu vurgulayan Taklacı, "Geleceğin ustalarının yetiştirilmesi için bu sanatkarların; üniversite, sanat okulu, mesleki eğitim merkezleri, halk evleri ve belediyelerin açmış olduğu kurslarda ders vermeleri, hem mobilya mesleğindeki yetişmiş sanatkar ihtiyacını karşılamaya hem de sektörün gelişiminin önünü açmaya yardımcı olacak" diye konuştu.

"Tükenmeye yüz tutmuş meslekler arasına girmeye aday"

Taklacı, doğal ahşap ve masif el işçiliğine dayanan, kendine özgü tasarımlarıyla öne çıkan Siteler ustalarının, fabrikasyon seri üretim yapmadıklarını, tamamen emeğe dayanan, sanatsal mobilyalar ürettiklerini belirtti.

Söz konusu sanatkarların, mesleklerini baba oğul olarak sürdürdüklerine değinen Taklacı, bu kişilerin desteklenmemeleri halinde el işi mobilya ustalığının "tükenmeye yüz tutmuş meslekler arasına girmeye aday" olacağının altını çizdi.

"El işi mobilyanın ihracat şansı yüksek"

Taklacı, korunmaya alınmış mesleklerde olduğu gibi KDV'nin kaldırılmasının, stopajın düşürülmesinin usta ve sanatkarlara rekabet etme şansı vereceğine işaret ederek, "Türk mobilya sektörünün geleceği için el işi masif mobilyaları ve ahşap modelleri üreten Siteler usta ve sanatkarlarının korunması, kollanıp gözetilmesi, her türlü teşvikin verilmesi gerektiğini düşünüyoruz ve devletten bu konuda destek bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

El işi mobilyanın ihracat şansının da çok yüksek olduğuna dikkati çeken Taklacı, yurt dışından talebin fazla olduğunu ve döviz girdilerinin Türkiye'de kalmasını istediklerini kaydetti.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler