YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şırnak'ta da operasyon sona erdi
Şırnak'ta terör örgütü PKK'ya yönelik olarak 14 Mart tarihinde başlatılan operasyonlar, bugün itibariyle sona erdi.
Şırnak'ta da operasyon sona erdi
03 Haziran 2016 / 19:40 Güncelleme: 03 Haziran 2016 / 20:26

Mardin'in Nusaybin ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyon 82. gününde tamamlandı. Daha sonra Şırnak'ta terör örgütü PKK'ya yönelik olarak 14 Mart tarihinde başlatılan operasyonlar, bugün itibariyle sona erdi.

Güvenlik kaynakları, tamamlanan operasyonda 30 bomba imha uzmanının görev aldığını, bugüne kadar bin 471 el yapımı patlayıcının imha edildiğini kaydetti.

Şırnak'ta etkisiz hale getirilen patlayıcı sayısının, terör örgütüne karşı operasyonların yürütüldüğü Silopi, Cizre, İdil, Nusaybin, Yüksekova ve Sur'da etkisiz hale getirilen patlayıcı sayısının üzerine çıktığını vurgulayan güvenlik kaynakları, operasyon tamamlanıncaya kadar sayının daha fazla olacağını bildirdi.

Patlayıcılar 50 tona yaklaştı

Teröristlerin, operasyonlarda güvenlik güçlerinin ilerleyişini el yapımı patlayıcılarla engellemeye çalıştıklarını aktaran güvenlik kaynakları, PKK mensuplarının caddelere, sokaklara, kamu binalarına, cami ve okulların yanı sıra evlere patlayıcı tuzakladığını belirtti.

Şırnak'ta teröristlerin karışık düzeneklerle tuzakladığı bombaları uzaktan kontrol etmek için yüzlerce metre uzunluğunda kablolar kullandığını belirten bomba imha uzmanları, patlayıcıların etkisini artırmak amacıyla metal parçalar, çivi, bilye, tüp, çelik tencere gibi malzemelerden faydalandıklarını kaydetti.

Bomba imha uzmanları, kent merkezindeki operasyonda etkisiz hale getirilen her biri 10 ila 500 kilogram ağırlığındaki patlayıcıların 50 tona ulaştığını ifade etti.

Patlayıcılar ağır tahribata neden oluyor

Teröristlerin karışık düzeneklerle tuzakladığı patlayıcıların imhasının aralıksız sürdüğünü vurgulayan güvenlik kaynakları, bombaların operasyondan uzun süre önce cadde ve sokaklara yerleştirildiğine, fark edilmesini önlemek amacıyla da üzerinin kaldırım taşı ya da asfalt ile kapatıldığına işaret etti.
PKK'lı teröristlerin özellikle güvenlik güçlerine ait zırhlı araçların geçiş güzergahlarına yüzlerce kilogram ağırlığında patlayıcı yerleştirdiğine işaret eden güvenlik kaynakları, bu patlayıcıların etkisiz hale getirilmesi sırasında meydana gelen şiddetli patlamalar dolayısıyla çevrede büyük tahribat oluştuğunu vurguladı.

"Bubi" tuzaklı patlayıcılar

Evlerin içlerine yerleştirilen patlayıcıların "bubi" tuzaklı olduğuna dikkati çeken uzmanlar, genellikle kapı ve pencerelerin giriş noktaları, gardırop, yatak altı, mutfak tezgahı, çocuk beşiği, soba içlerine teröristlerin patlayıcı yerleştirdiğini aktardı.

Teröristlerin, özellikle arama yapılacak evlerin kolon ve kirişlerine yerleştirdikleri ve tüplerle güçlendirdikleri patlayıcıları infilak ettirerek, binaların çökmesini sağlamaya çalıştığına değinen uzmanlar, cep telefonuyla kontrol edilebilen elektronik düzenekli patlayıcıların kilometrelerce uzaklıktan dahi infilak ettirebildiğini kaydetti.

DHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler