YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şırnak'ta 4.5 ton patlayıcı imha edildi
Şırnak'ta 4.5 ton patlayıcı imha edildi
12 Mayıs 2016 13:41
Şırnak'ta devam eden ev aramalarında 4 ton amonyum nitrat ve 500 kilo el yapımı patlayıcı ele geçirildi. Patlayıcılar imha edildi.

Şırnak'ta PKK'lı teröristlerin yakalanması, patlayıcılarla tuzaklanan çukur ve barikatların bertaraf edilmesi, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarınca 14 Mart'ta başlatılan "Şehit Jandarma Üsteğmen Mehmet Çifci Operasyonu" sürüyor.

ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Müşterek operasyonda İsmetpaşa, Gazipaşa ve Bahçelievler mahallelerinde çembere alınan teröristler ile çatışmalar revam ederken, terör örgütü PKK mensuplarınca tuzaklanan el yapımı patlayıcılar da uzman ekipler tarafından belirleniyor.

335 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Bugüne kadar 335 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonda teröristler tarafından caddelere, sokaklara, kamu binalarına, cami ve okulların yanı sıra evlere tuzaklanan her biri 10 ile 500 kilogram ağırlığında değişen ve toplam ağırlığı yaklaşık 30 tonu bulan 927 el yapımı patlayıcı güvenlik güçlerince imha edildi.

Çok sayıda bomba imha uzmanının da görev yaptığı operasyonlarda güvenlik güçlerinin kentteki ilerleyişi devam ediyor. Bomba imha uzmanları öncelikle güvenlik güçlerinin geçiş güzergahlarına yerleştirilen patlayıcıları imha ederken, arama tarama faaliyeti yürüten asker ve polislerce evlerde tespit edilen patlayıcıları da etkisiz hale getiriyor.

ŞIRNAK'TA YAPILAN EV ARAMALARI

Şırnak Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, operasyonların tamamlandığı mahallelerde ev aramalarını sürdürüyor.

4 TON AMONYUM NİTRAT

Gündoğdu Mahallesi'nde bir evin zemin katında arama yapan timler, teröristler tarafından patlayıcı yapımında kullanılan 4 ton amonyum nitrat ele geçirdi.

500 KİLOLUK EL YAPIMI PATLAYICI

İncelemenin ardından 4 ton amonyum nitratı imha eden uzmanlar, aynı bölgedeki farklı bir evin giriş bölümüne tuzaklanan yaklaşık 500 kilogram ağırlığında el yapımı patlayıcı buldu.

İMHA EDİLDİ

Çevre güvenliğini sağladıktan sonra 5 bomba imha uzmanının bir saat süren çalışmasının ardından patlayıcının imhası için çalışma başlatıldı. Ekiplerin titizlikle yürüttüğü çalışma sonrası patlayıcı kontrollü şekilde infilak ettirildi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler