YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınırlarda kimyasal tehdit var mı?
Sınırlarda kimyasal tehdit var mı?
11 Eylül 2013 10:48
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, olası bir saldırı durumunda Türkiye'nin kimyasaldan etkilenip etkilenmeyeceğine dair cevap verdi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı,sınırlarda kimyasal tehdit oluşturacak herhangi bir durum olmadığını belirterek,"Şu ana kadar kimyasal tehdit oluşturabilecek herhangi bir bulguya rastlanmadı" dedi.

Yazıcı, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üyesi Ülkeler Ticaret ve Sicil Teşkilatları Arasında İşbirliği ve Tecrübe Paylaşımı Çalıştayı programı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin "Türkiye'ye yönelik kimyasal tehdit oluşturabilecek bir girişim oldu mu " sorusunu yanıtlayan Bakan Yazıcı,"Şu ana kadar kimyasal tehdit oluşturabilecek herhangi bir bulguya rastlanmadı. Bizim gerek Suriye sınırlarımızda, gerek diğer ülkelerle olan kapılarımızda herhangi bir bulguya rastlanılmış değil" ifadesini kullandı.

Suriye'deki kimyasal silah kullanımına karşı gümrük kapılarında alınan önlemlere ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Yazıcı, şunları kaydetti:

"Suriye'de yaşanan süreç itibariyle giriş çıkış işlemleri başta olmak üzere özellikle 2012'den bu yana aldığımız önlemler var. 24 Temmuz 2012'den bu yana 910 kilometreliksınıra sahip olduğumuz Suriye ile olan kara gümrük kapılarımızda giriş çıkışları sınırladık. Kontrolleri arttırarak, araç gereç takviyesi yaptık. Teknolojik olarak yenilenmesi gerekenler var elbette. Bütün alanı kapsayacak şekilde değil, ara bölgede dediğimiz alandaki tüm giriş ve çıkışları gözetleyecek kamera sistemi çalışması devam ediyor.

Ayrıca mobil x-ray yani çalıştığında yanındaki araçları tarayan araç, Cilvegözü Gümrük kapımızda bulunuyor. Ayrıca eğitilmiş köpeklerimiz Suriye ile olan tüm kapılarımızda var. Yoğunluk ölçüm cihazlarımız var. Bunlar tabi Gümrük ve Ticaret Bakanlığının aldığı önemler. Bir de bunun ötesinde Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ile ortak çalışmalarımız oluyor."

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler