YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınırın sıfır noktasında yaşam mücadelesi
Sınırın sıfır noktasında yaşam mücadelesi
26 Ocak 2016 16:34
Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. Vatandaşlar, tehlikeye aldırış etmeden kilometrelerce yol kat ederek, sonbaharda kestikleri meşe ağaçlarının yapraklarını kızaklarla köye getiriyor.

Irak sınırının sıfır noktasında bulunan Beytüşşebap ilçesinde günlerdir aralıksız yağan kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. Vatandaşlar, çetin kış aylarında keçi ve koyunlarını besleyebilmek için tehlikeye aldırış etmeden kilometrelerce yol kat ederek, sonbahar aylarında kestikleri meşe dallarındaki yaprakları kızaklarla köye indiriyor. İlçeye bağlı Başaran köyünde ikamet eden Nuri Uçkan, yıllardır hep aynı çileyle karşılaştıklarını vurguladı.

Her kış dört ay boyunca geçimini sağlayabilmek için bu şekilde çalıştıklarını anlatan Uçkan, “Biz her yıl bu çileyi çekiyoruz. Sonbahar aylarında meşe ağaçlarının yapraklarını toplayarak kışa daha önceden ön hazırlık yapıyoruz. Kar yağdığında ise bu meşe yapraklarını kendi imkanlarımızla köye kadar kaydırarak getiriyoruz. Tehlikeli ama ne yapalım bu da bizim geçim kaynağımız” dedi.  

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler