YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınırda kaçakçı gerginliği ölümle bitti!
Sınırda kaçakçı gerginliği ölümle bitti!
09 Ekim 2013 13:12
Van'ın Saray İlçesi'ne bağlı Kapıköy Köyü'nde İran'dan gizlice atıyla kaçak mazot getiren bir İranlı, 'dur' ihtarına uymayınca, Türk askerlerinin açtığı ateşle öldürüldü.

Bu olayı protesto için yaklaşık 150 kişi Saray Kaymakamlığı önünde toplandı. Kalabalık, güvenlik güçleri tarafından havaya ateş açılarak dağıtıldı.

Olay bugün saat 05.30 sıralarında Saray İlçesi'ne bağlı Kapıköy Köyü'nde meydana geldi. Atıyla kaçak 2 mazot bidonu taşıyan ve gizlice sınırı aşıp köye doğru giden bir kişiyi gören güvenlik güçleri, 'dur' ihtarında bulundu. İhtara uymayan İranlı kaçakçı Senar Halidi, köye doğru gitmeye başlayınca güvenlik güçleri de ateş açtı. İranlı Halidi, sırtına isabet eden bir kurşunla olay yerinde hayatını kaybederken, yaklaşık 4 saat otopsi için savcının gelmesi beklendi.

Savcının gelip olay yerinde yaptığı incelemenin ardından cenaze, jandarma eşliğinde köylüler tarafından alınıp, Saray İlçesi'ne getirildi. Köylüler daha sonra cenazeyi Kaymakamlık binası önüne getirdi. Saray Kaymakamı Ahmet Canpınar ile görüşmek isteyen yaklaşık 150 kişinin bu talebi reddedilince, göstericiler binaya girmeye çalıştı. Güvenlik güçleri gelenleri havaya ateş ederek dağıttı. Kaymakamlık binası önünden ayrılmayan köylüler bu kez de oturma eyleminde bulundu. Ölen İranlı kaçakçının cesedi ise sağlık ocağına götürüldü. Oturma eylemi devam ederken, Van Valisi Aydın Nezih Doğan da Saray İlçesine gelmek üzere yola çıktı.

Kaymakamlık önünde tepkilerini dile getiren bazı köylüler ise "dur" ihtarının ardından askerlerin yoğun şekilde ateş açtıklarını, tepkilerini de bundan kaynaklandığını söyledi. Köylüler, askerler tarafından yüzlerce kez ateş edildiğini ileri sürerek, "O saatlerde çocuklarımızda okula gidiyor. Bu kurşunlar onlara da isabet edebilirdi. Vurulan kişi İran'ın sınır bölgesinde bulunan Razi köyündendir ve bizim de akrabamızdır. Böyle bir olayın bir daha yaşanmasını istemiyoruz" diye konuştu.

Bu arada Özalp İlçesi'nden de takviye Jandarma ve Emniyet ekipleri, Saray İlçesi'ne sevkedilirken, ilçede yoğun bir güvenlik önlemi alındı.

 

DHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler