YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınırda bekleyen 3 bin Suriyeli‘ye izin çıktı
Sınırda bekleyen 3 bin Suriyeli‘ye izin çıktı
10 Haziran 2015 16:57
Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde sınır hattında üç gündür bekleyen yaklaşık 3 bin Suriyeli’nin Türkiye'ye geçişine izin verildi.

Oluşturulan mobil kapıdan içeri alınan Suriyelilere askerler su ve gıda ikramında bulunduktan sonra Akçakale ilçesindeki çadır kentlere götürüldü.

Sınırda görev yapan Mehmetçik, sığınmacıların sorunsuz şekilde ülkeye alınması için yoğun çaba harcadı. Suriyelilere su dağıtan askerler, sığınmacıların eşyasını ve yorgunluktan yürüyemeyen kadınların çocuklarını kucaklarında taşıdı.

Kontrol noktalarında üst aramasından geçirilen sığınmacılar, kayıt işlemleri için Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekiplerince Akçakale ilçesinde oluşturulan kayıt merkezine götürüldü.
Geçişte izdihamın yaşanması üzerine zaman zaman TOMA’lardan su sıkıldı.

Bölgede, bazı Kürt gruplar ile terör örgütü IŞİD arasındaki çatışmalar devam ediyor. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri de Suriye'deki IŞİD hedeflerini bombalıyor. Çatışmaların şiddetlenmesi üzerine Akçakale'ye bağlı Zenginova Mahallesi sınır hattına gelen Suriyeliler, tel örgüler önünde beklemeye başlamıştı.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler