YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınırda 4 Kilometrelik araç kuyruğu
Sınırda 4 Kilometrelik araç kuyruğu
28 Ağustos 2013 15:15
Bulgaristan'ın sınır kapısındaki inşaat çalışmaları nedeniyle Türk tarafındaki sınır kapılarında uzun kuyruklar oluştu.

Gurbetçiler, gümrük sahalarının dolması nedeniyle, Kapıkule Sınır Kapısı önünde 4, Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda da 2 kilometre araç kuyruğu oluşturdu. Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdür Yardımcısı Gürkan Örgel, yaptığı açıklamada, Bulgaristan sınır kapısındaki inşaat çalışmaları ve insan kaçakçılığıyla mücadele noktasında yoğun aramalar nedeniyle Bulgaristan'ın gurbetçi yoğunluğuna cevap verememesi üzerine Türkiye tarafında uzun kuyruklar oluştuğunu söyledi.

Türk gümrüklerinde işlemleri kısa sürede tamamlanan gurbetçileri Bulgaristan'ın alım yapmasını beklediklerini ifade eden Örgel, ''Zaman zaman gidip Bulgar yetkililerle görüşüyoruz. Otobüs peronlarından da otomobilleri alarak yoğunluğu azaltmalarını istiyoruz.

Ancak Bulgaristan'ın çalışma prensipleri nedeniyle bizim tarafımızda gurbetçilerimiz mağdur oluyorlar'' dedi. Samsun'da tatilini geçirmesinin ardından Hollanda'ya gitmek için Kapıkule Sınır Kapısı'na gelen Gülbahar Yiğit de artık ''çile yolu'' adını verdikleri bu durumun düzeltilmesi için yetkililerin harekete geçmesi gerektiğini belirtti.

Bazı gurbetçiler Bulgaristan'ın yarattığı olumsuzluğu korna çalarak protesto ederken, bazı gurbetçiler de sıranın kendilerine gelmesine kadar, gümrük sahasında uyuyarak geçiriyor. Sınır kapılarındaki gurbetçi yoğunluğun 10 gün daha süreceği belirtiliyor.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler