YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınıfta başlayan okuma aşkı mahalleye yayıldı
Sınıfta başlayan okuma aşkı mahalleye yayıldı
13 Ocak 2016 11:33
Konya'da bir ilkokul öğretmeninin öğrencilerini kitap okumaya teşvik etmek amacıyla başlattığı uygulama, velilerin de okula gelip kitap okumasıyla, mahallede adeta bir okuma seferberliğine dönüştü.

Sınıf öğretmeni Yusuf Şengül, Dumlupınar Mahallesi'ndeki Ahmet Haşhaş İlkokulunda 2 yıl önce, kitap okuyan öğrencilerine çeşitli hediyeler vermeye başladı.

Sınıfta başlayan bu uygulama, önce tüm okula, ardından velilerin de katılımıyla mahalleye yayıldı. Aileler, günün belli saatlerinde okula giderek, öğrenciler ile kitap okumaya başladı.

Öğretmen Şengül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başlangıçta öğrencilerin kitap okuma alışkanlığını geliştirmek için proje hazırladığını söyledi.

Öğrencilerden belli bir zaman aralığında belirlenen kitapları okumalarının istendiğini anlatan Şengül, "Bir çizelge ile anne ve babalardan çocuklarının kitap okumalarını takip etmelerini istedik. Amacımız, ailelerin yardımıyla öğrencilerin her gün kitap okumalarını sağlamak. Velilerimiz çocuğunun okuduğuna dair bu çizelgeyi teslim ediyor, 40 günlük süre zarfında her gün kitap okuyan öğrencimize hediyeler veriyoruz" diye konuştu.

Daha sonra velileri de işin içine katmaya karar verdiklerini belirten Şengül, şöyle devam etti:

"Öğrencilerimizin ev ödevlerini yaptıktan sonra görevlerinin bittiğini düşündüklerini gördük. Uygulama kapsamında ailelerin gayretini görünce 'Mahallemde ilk biz, mahallemde ilk iz' sloganıyla bütün velileri bundan faydalandırmak istedik.

Beklediğimizden daha güzel bir tablo ile karşılaştık. Şimdi anne, baba, çocuk herkes kitap okuyor. Velilerin sınıflardaki kitap okuma etkinliğine katılımı yüzde 60'ın altına düşmüyor. İnşallah bu projemiz genele yayılarak bir farkındalık oluşturur." 

"Koşa koşa okula kitap okumaya geliyorum"

Oğlu 3. sınıfta okuyan anne Zehra Ünüvar da çocuğuyla okula gelip kitap okuyarak ona destek olduğunu dile getirdi.

Kitap okuma fırsatı bulduğu için çok mutlu olduğunu aktaran Ünüvar, "Okumayı seven birisiyim ama ev işleriyle ilgilenmekten vakit bulamıyordum.

Bu uygulama bizim için fırsat oldu. Şimdi 8 aylık bebeğimi evde yakınlarıma bırakıp, koşa koşa okula kitap okumaya geliyorum. Okumak ruhen de beni rahatlatıyor. Eve gittiğim zaman rahatladığımı hissediyorum"ifadelerini kullandı.

Okul Müdürü Cumali Gökdemir de velilerin gayretine hayran kaldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Öğrencilerimizle zaten sürekli kitap okuyorduk. Bu güzel uygulamanın içerisine velileri de katalım dedik. Gerçekten velilerimizde büyük istek olduğunu gördük. Katılım mükemmel. Velilerimizin okula gelmesi ayrıca bazı sorunların çözülmesine de büyük katkı sağlıyor.

Öğrencilerle iç içe olan veliler, okulu daha iyi tanıyor, uygulanan programları daha iyi görebiliyor. Karşılaştığımız sıkıntılarda hemen yanımızda olabiliyor. Bu da okulumuzun daha iyi eğitim vermesine katkı sağlıyor."


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler