YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Silvan'da yaralar sarılıyor
Silvan'da yaralar sarılıyor
16 Kasım 2015 16:00
Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde PKK'lı teröristlerin saldırıları nedeniyle yaklaşık 500 ev ve iş yerinin yanı sıra elektrik, su ve kanalizasyon şebekesi de zarar gördü.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesindeki 3 mahallede 12 gün süren sokağa çıkma yasağının ardından PKK'lı teröristlerin verdiği tahribat tüm boyutuyla ortaya çıktı. Kaymakamlık, vatandaşların zararlarının karşılanması için hasar tespit komisyonları oluşturdu.

Güvenlik güçlerince ilçenin teröristlerden temizlenmesi, kurulan barikatların kaldırılması, açılan hendeklerin kapatılması, patlayıcı tuzaklarının etkisiz hale getirilmesi için Tekel, Konak ve Mescit mahallelerinde gerçekleştirdiği operasyonların tamamlanmasının ardından vatandaşlar, ev ve iş yerlerine girebildi.

Ancak vatandaşlar, 12 gün aradan sonra geldikleri mahallelerindeki tahribatın büyüklüğü nedeniyle adeta savaş enkazını andıran görüntüler karşısında şaşkınlık yaşadı. 3 mahallede PKK'lı teröristlerin güvenlik güçlerine yönelik düzenlediği saldırılar ile barikatlar ve hendeklere yerleştirilen patlayıcıları infilak ettirilmesi sonucu yaklaşık 500 ev ve iş yerinin yanı sıra elektrik, su ve kanalizasyon şebekesi de zarar gördü.

Sağlam eşyalarını çıkardılar

Saldırılar dolayısıyla ilçeden ayrılan vatandaşlardan bazıları evlerine geri dönüş yaparken, evleri büyük oranda tahrip olanlar ise sağlam eşyalarını kamyonetlere yükleyerek, götürdü. Geceyi cam ve pencereleri kırılan evlerinde soğukta geçirmek zorunda kalanlar ise yaşadıkları sıkıntıyı dile getirdi.

Hasar tespit komisyonları oluşturuldu

Silvan Kaymakamlığı, "Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun" kapsamında terör ve terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetler sebebiyle zarar görenlere ödeme yapılması için hasar tespit komisyonları oluşturdu.

"Esnaf olarak borç batağına girdik"

Gazi Caddesi üzerinde şarküteri dükkanını işleten Eşref Batı, yaklaşık 4 aydır ilçede yaşanan terör olayları nedeniyle büyük sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

Son yaşanan olaylar nedeniyle mağduriyetlerinin daha da büyüdüğünü kaydeden Batı, "Esnaf olarak borç batağına girdik. Yetkililerden destek bekliyoruz. Allah huzur versin. Biz sadece bunu istiyoruz" dedi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler