YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Silvan'da özyönetim davasına devam edildi
Silvan'da özyönetim davasına devam edildi
16 Şubat 2016 16:57
Diyar Silvan İlçesi'nde özyönetim ilan edilmesine ilişkin aralarında görevden alınıp tutuklanan Silvan eski Belediye Başkanı Yüksel Bodakçı'nın da bulunduğu 7 kişinin yargılanmasına devam edildi.

Bodakçı, "Biz barış için elimizden geleni yaptık. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde özyönetim açıklaması yaptıkları gerekçesiyle DBP'li Belediye Başkanı Yüksel Bodakçı, Hayati Cesur, İsa Yanık tutuklandı. 

DBP İlçe Eş Başkanları Barış Gülenyüzlü ve Aynur Sümer, Silvan Belediye Eş Başkanı Melikşah Teke ile Ayser Yapıcı hakkında ise yakalama kararı alındı. 

Hazırlanan iddianamede 3'ü tutuklu, 4'ü firari toplam 7 sanık hakkında, 'Devletin birliği ve ülkenin bütünlüğünü bozmak' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi. Belediye Başkanı Bodakçı hakkında ayrıca 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 5 yıla kadar hapis cezası da talep edildi.

Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün ikincisi yapılan duruşmaya tutuklu sanıklar Hayati Cesur ve İsa Yanık SEGBİS sistemiyle, görevden alınan eski Silvan Belediye Başkanı Yüksel Bodakçı ise duruşma salonunda katılırken, 4 firari sanık ise katılmadı. 

Duruşmada, Kürtçe savunma yapan Yüksel Bodakçı, Silvan'da milletvekilleriyle birlikte, kaymakamla görüştüklerini belirterek, "Barış olması için, kan dökülmemesi çaba sarf ediyorduk. 

Yine bu şekilde kaymakamlıkta bulunduğumuz sırada, bin 500 civarı kişinin Azizoğlu Meydanı'nda toplandığına dair bir haber geldi. 

Bunun üzerine Kaymakam bana ve HDP'li Milletvekili Sibel Yiğitalp'e kalabalığın bir taşkın yapmaması için gidip, dağılmalarını sağlamamızı söyledi. 

Biz de meydana gittik. Bu sırada kalabalık toplanmıştı. Basın açıklaması yapacakları esnasında ben orada beklerken Kaymakam beni telefonla aradı. Ben de, kalabalığın basın açıklaması yaptıktan sonra dağılacağını söyledim.

Zaten grup kendiliğinden dağıldı. İlçede çatışmalar olduğu için biz belediye olarak, yolların açılmasını gerçekleştiremiyorduk. Ben sadece Azizoğlu Meydanı'na gidip olay çıkmasını engellemeye çalıştım. Biz barış için elimizden geleni yaptık. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Tutuklu sanıklar Hayati Cesur ve İsa Yanık da suçlamaları kabul etmediklerini söyledi. Sanık avukatların savunmalarının ardından mahkeme ara kararını açıkladı. Mahkeme sanıklar Yüksel Bodakçı, Hayati Cesur ve İsa Yanık'ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı eksikliklerin tamamlanması için erteledi.

4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Kenan Şenlik, sanıkların tutukluluk haline devamına ilişkin kararına muhalefet şerhi koydu. Şenlik, muhalefet şerhinde delillerin toplanmış olması nedeniyle, karartma ihtimalinin bulunmadığını belirtti.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler