YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Silah çeken başkana soruşturma
Silah çeken başkana soruşturma
05 Nisan 2010 19:12
Esnafa silah çektiği iddia edilen belediye başkanına soruşturma.

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar'ın, bazı iş yeri sahipleri ile çalışanlarına ''silah çektiği'' iddiasının basında yer alması üzerine, Muğla Valiliğince idari soruşturma başlatılarak İçişleri Bakanlığından müfettiş istendiği bildirildi.

Turizm sezonu hazırlıkları kapsamında incelemelerde bulunan Acar'ın, beraberindeki korumaları ve belediye görevlileriyle, iş yerleri mühürlenen ve yıkım kararı verilen 2 gece kulübünün işletmecileri ile çalışanları arasında yaşanan gerginlik sırasında silah çektiği iddia edildi.

İddiayla ilgili Muğla Valiliği tarafından idari soruşturma başlatılarak,konuyu incelemek üzere İçişleri Bakanlığı'ndan müfettiş istendi.


-BELEDİYEDEN AÇIKLAMA


Marmaris Belediyesinden yapılan açıklamada, Belediye Başkanı Ali Acar'ın yasal uygulamalar çerçevesinde belediye ekiplerinin gerçekleştirdiği çalışmalar sırasında kimi zaman tehditler aldığı belirtilerek, güvenlik güçlerinin, kişisel güvenliğini sağlamaya yönelik önlemler alması konusunda Başkan Acar'a uyarılarda bulunduğu kaydedildi. 

Açıklamada, birçok yayın organında Başkan Acar ve ekibinin denetlemeler sırasında saldırıya uğradığı haberleri yer alırken, birkaç basın organında yer alan ''Başkan esnafa silah çekti'' ifadeleri bulunduğu dile getirilerek, şöyle denildi:

''40'a yakın kişinin saldırısına uğrayan 7 kişilik bir grubun tamamen kendini savunmaya ve reflekse dayalı hareketi, kamuoyuna farklı yansıtılmaktadır. 'Gayriihtiyari' şekilde ve bir 'nefsi müdafaa' refleksi olan bu durum, olay anının görüntüleri tam olarak izlendiğinde açıkça ortaya çıkmaktadır. Yasal ruhsatıyla güvenlik güçlerinin önerisi üzerine alınan bu önlem, sanki esnafa karşı bir saldırı hareketi gibi yansıtılmış olup Belediye Başkanımız ve saldırıya uğrayan personelimiz adına son derece haksız bir ifade olmuştur.''


-GECE KULÜBÜ İŞLETMECİSİNİN İDDİASI


Gerginliğin taraflarından olan gece kulübü işletmecisi Kamil Issı ise, düzenlediği basın toplantısında, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ve yanında getirdiği korumaları ile adamları tarafından iş yerinde saldırıya uğradığını ileri sürdü.

Issı, ''İş yerim bir gün öncesinde mühürlenmişti ve hala mühürlü. Bu yetmemiş olacak ki ertesi gün yanında adamlarıyla gelen Başkan Acar, dükkanıma baskına gelmiş, tehdit ve hakaretlerde bulunmuş, bana kafa atmış, personelimi darp etmiştir. Resimlerde de göründüğü gibi bana silah çekerek canıma kastetmiştir'' iddiasında bulundu.

Olaydan sonra karakola giderek Acar ve beraberindekilerden şikayetçi olduklarını ifade eden Issı, can güvenliğinin bulunmadığını öne sürdü.

Olay günü çekildiği iddia edilen görüntülerden kesilmiş fotoğrafları gazetecilere gösteren Issı, Başkan Acar'ın elinde silah bulunduğunu ileri sürdü.

Bu arada, olayla ilgili tarafların karşılıklı şikayetleri üzerine polisin, basın mensupları ve olaya tanık olan vatandaşların çektiği görüntüleri toplayarak başlattığı incelemenin sürdüğü öğrenildi.  AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler