YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sigortalı çobanlık dönemi
Sigortalı çobanlık dönemi
21 Mayıs 2012 11:40
Bir ilk gerçekleşti. Çobanlar da artık sigortalı oluyor.

Şiran ilçesinde babasıyla çobanlık yapan Sezer Yılmaz, Telme köyü sakinlerinin teklifini ancak sigortalı olursa kabul edeceğini söyleyince Gümüşhane'nin ilk sigortalı çobanı oldu.

Köydeki yaklaşık 170 büyükbaş ve 700 küçükbaş hayvan için çoban bulmakta sıkıntı yaşayan Telme köyü sakinleri, çobanlık yapmak üzere sigorta emeklisi olan Kemal Yılmaz'la görüştü. Kemal Yılmaz ile 29 yaşındaki oğlu Sezer Yılmaz'a teklifte bulunan köylüler, Yılmaz'ın sigortalı olursa çalışacağını söylemesi üzerine kentte bir ilki gerçekleştirerek Yılmaz'ın sigortasını yaptırıp primlerini yatırmaya başladı.

Sezer Yılmaz, yaptığı açıklamada, çobanlığın dededen kalma meslek olduğunu belirterek, emekli olan babasıyla çobanlık yaptıklarını söyledi.

Telme köyü muhtarı Hasan Yağcı'nın babası Kemal Yılmaz'a ve kendisine çobanlık teklif ettiğini ifade eden Yılmaz, ''Köy muhtarına 'beni sigortalı yaparsanız babamla birlikte çobanlık yaparım' dedim. Muhtar da teklifimi kabul edince eşimi ve iki çocuğumu alarak babamla Telme köyüne yerleştik. Babam küçükbaş hayvanlara, ben de büyükbaş hayvanlara çobanlık yapıyorum. Babamın sorunu olursa onun sürüsüne de çobanlık ediyorum'' dedi.

Ay başından itibaren sigortalı çoban olarak çalışmaya başladığını kaydeden Yılmaz, ''Kasım ayı sonuna kadar çobanlık anlaşmam var. Ancak köylüler köyde hayvan sayısının fazla olması nedeniyle kış aylarında da köyde kalmamı istiyor. Sigortamı devam ettirirlerse burada çobanlığa devam edeceğim'' diye konuştu.

İnsanların çoban dahi olsa sigortalı çalışması gerektiğini kaydeden Yılmaz, ''Sigortalı olmak çok güzel. En ufak bir sorun olduğunda bile sağlık desteklerinden yararlanabiliyoruz. Olmadığı zaman hep cebimizden harcıyoruz. Benim, eşimin ve çocuklarımın güvencesi var'' dedi.


-''Sosyal güvenliği dağlara kadar çıkardık''-


Sosyal Güvenlik Kurumu Gümüşhane Müdürü Aytaç Üzülmez, köyün yaylasında muhtar Hasan Yağcı ve çoban Sezer Yılmaz'ı ziyaret ederek, teşekkür plaketi verdi.

Çobanın da sosyal güvenlik hakkı olduğunu belirten Üzülmez, şunları söyledi:

''Sosyal Güvenlik Haftası'nın amaçlarından birisi de sosyal güvenliği ilkokul çağından başlayarak tüm bireylerimize anlatmaktır ama görüyoruz ki sosyal güvenliği dağlara kadar çıkardık. Anayasanın 60. maddesinde belirtildiği gibi herkesin sosyal güvenlik hakkı vardır. Bir çobanın da sosyal güvenlik hakkı vardı. Belki şimdiye kadar o hak verilmiyordu ama artık bir ilk olarak gerçekleşti. Bölgemizde artık belki de sigortasız hiçbir çobanımız kalmayacak. Muhtarımıza teşekkür ediyoruz. Gümüşhane'de bir örneksiniz. Tüm çobanlarımızı sosyal güvenliğe kavuşturacağız.'' AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler