YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sığınmacıların iadesi ile ilgili hazırlıklar devam ediyor
Sığınmacıların iadesi ile ilgili hazırlıklar devam ediyor
30 Mart 2016 18:25
Türkiye ile AB arasındaki anlaşma gereği 20 Mart'tan sonra Avrupa'ya geçen göçmenlerin iade edilmesinin beklendiği bölgelerde hazırlıklar devam ediyor.

Türkiye ile AB arasındaki anlaşma gereği 20 Mart'tan sonra Avrupa'ya geçen göçmenlerin iade süreçlerinin yürütüleceği merkezlerde çalışmalar sürerken Göç İdaresi Genel Müdürlüğünden bir heyet, göçmen kabulünün yapılabileceği 5 Yunan adasında, Yunanistan'dan bir heyet de Dikili'de incelemelerde bulundu. 

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türkiye ve AB'nin denizlerde can kaybının önüne geçilmesi, Avrupa'ya gitmek isteyen Suriyeliler için güvenli, yasal yol açılması amacıyla üzerinde uzlaştığı plan kapsamında, 20 Mart sonrası Türkiye'den Avrupa'ya geçen göçmenlerin geri kabulü için Ege kıyılarındaki çalışmalar sürüyor.

Manisa'ya 5 bin kişilik merkez

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Demirci ilçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Manisa'da 5 bin kişilik "geçici kamp alanı" oluşturulacağını bildirdi.

Kamp alanının yeri konusunda AFAD, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Türk Kızılayının çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Özdağ, şöyle devam etti:

"Bu aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti devletinin ev sahipliğini ve antlaşmalara göstermiş olduğumuz riayeti gösteriyor. Böyle bir kampın yapılması Manisa için de iyidir. 

Manisa bir yandan ev sahipliği yapacak, misafirperverliğini gösterecek diğer yandan da bu insanlar için devletin alışverişi olacak. Manisa ekonomisine de bir katkı sağlamış olacağız. Göçmen anlaşmamız sürdüğü sürece de bu kamplarda insanlar eksik olmayacak."

Dikili'deki çalışmalar

Geri kabul işlemiyle ilgili hazırlıkların devam ettiği Dikili'de göçmenlerin biner kişilik gruplarla gelmesi ihtimaline karşı geçici çalışma merkezi, sahra çadırı, afet merkezi ya da prefabrik bina şeklinde merkez oluşturmak amacıyla en büyüğü 5 dönümlük üç alan belirlendiği bildirildi. 

Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Sığınmacılara ilçede kamp yapılacağı" söylentilerinin vatandaşta tedirginliğe neden olduğunu, resmi makamların bu iddiaları yalanlamasıyla rahat bir nefes aldıklarını söyledi.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler