YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sığınmacı sorununu Avrupa Adalet Divanına taşıyacaklar
Sığınmacı sorununu Avrupa Adalet Divanına taşıyacaklar
05 Ocak 2016 16:29
Ana Yaşam Vakfı ve Sivil Toplum Platformu (AYVA/STOP) üyeleri, AB'nin sığınmacı sorununa yaklaşımının uluslararası sözleşmelere ve insan haklarına aykırı olduğunu iddiasıyla Avrupa Adalet Divanına başvuru kararı aldı.

AYVA/STOP tarafından İzmir Barosunda düzenlenen basın açıklamasında konuşan platform üyesi Feyzi Hepşenkal, mülteci konusunun öncelikle insan hakları meselesi olarak kabul edilmesi gerektiğini belirterek Suriye kaynaklı göç dalgasının Türkiye'yi vurduğuna dikkati çekti. 

Avrupa'ya gitmek için yola çıkan sığınmacıların, Ege ve Akdeniz'de can verdiğini anımsatan Hepşenkal, şu değerlendirmelerde bulundu:

"AB Komisyonu ve AB Konseyi, Suriyeli mülteciler sorununu mültecileri Türkiye'de bloke ederek çözemez. Mültecilerin oluşturduğu sosyal ve güvenlik ile ilgili sorunları Türkiye'nin üstüne yıkma düşünceniz, meseleyi anlamadığınızı, büyük bir yanılgı içinde olduğunuzu gösteriyor. Mülteci akınını böyle durduramazsınız. Bu sorunu, Türk yurttaşlarının vize serbestisi ve Türkiye'nin AB üyelik süreci ile bağlantılı hale getirmeniz ahlaki açıdan sorunludur. İnsan yaşamı üzerinden oluşturmak istediğiniz bu çerçevenin, AB değerlerinin uzun yıllar içinde pozitif algıya zarar verdiğini görmelisiniz." 

Mülteci sorununun, yakın zamanda dünyanın en büyük sorunu haline geleceği öngörüsünü paylaşan Hepşenkal, AB'nin mültecilere karşı takındığı tavrın, uluslararası sözleşmelere ve insan haklarına aykırı olduğunu, bu nedenle AB Komisyonu ve AB Konseyine karşı Avrupa Adalet Divanına dava açacaklarını bildirdi. 

Platform üyesi avukat Murat Fatih Ülkü ise dava dilekçelerini posta yoluyla AB Adalet Divanı Başkanlığına yollayacaklarını söyledi.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler