YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sigara kavgası yeniden alevlendi
Selendi'de sigaradan çıkan tartışma Türk-Roman kavgasına dönüşmüştü
Sigara kavgası yeniden alevlendi
07 Ocak 2010 / 18:50 Güncelleme: 07 Ocak 2010 / 19:04

Manisa'nın Selendi ilçesinde yılbaşı gecesi çıkan kavga yeniden alevlenince ortalık karıştı. O gece alkollü olduğu iddia edilen Roman vatandaşlardan Burhan Uçkun'un bir kahvehanede sigara içmesi üzerine işletme sahibi Musa Yıldız (42) ve diğer vatandaşlarca uyarılması sebebiyle çıkan kavga, dün yeniden alevlendi.
 

İddiaya göre, öğle saatlerinde toplanan bir grup Roman vatandaş, olayın başladığı kahvehaneye giderek etrafa zarar verdi. Bunun üzerine akşam saatlerinde toplanan yaklaşık 2 bin kişi, Romanların oturduğu bölgeye giderek, ev ve arabalarına saldırdı.
 

Roman vatandaşların bazıları, olayların başlaması üzerine Selendi'den ayrıldı. Yaklaşık 40 Roman da İlçe Jandarma Komutanlığı'nda koruma altına alındı. Romanların ev ve araçlarına zarar veren bir grup, daha sonra hükümet konağı önünde toplandı.
 

Belediye hoparlöründen toplanmaları yönünde ikaz edilen gruba, Manisa Valisi Celalettin Güvenç'in konuşma yapacağı duyuruldu. Kalabalık grup, Roman vatandaşların ilçeden ayrılması talebiyle hükümet konağı önünde Güvenç'i beklemeye başladı.
 

Manisa, Kula ve Salihli'den takviye Çevik Kuvvet ve diğer polis ekipleri gönderildi. Olaylarda gözaltına alınan 20 kişi, savcının talimatıyla serbest bırakıldı. Oğlu Burhan Uçkun'un da gözaltına alındığı öğrenen Çeribaşı Necdet Uçkun (59) ise İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün karşısındaki bir işyerinin önünde kalp krizi geçirdi. Hastaneye kaldırılan Uçkun kurtarılamadı.
 

Vali Güvenç, Selendi'ye Manisa İl Emniyet Müdürü Adem Aydemir ve Manisa Tugay Komutanı Tuğgeneral Naim Babüroğlu ile birlikte gitti. Kalabalık grup, Güvenç'in ve Selendi Belediye Başkanı Nurullah Savaş'ın iknalarıyla dağıldı. Daha sonra aralarından bir temsilci seçerek, Güvenç'e olayın nasıl cereyan ettiğini aktardılar. Hükümet konağında yaklaşık 2 saat kalarak vatandaşların temsilcileriyle görüşen Güvenç, ardından Roman vatandaşlarla konuşmak üzere Jandarma Komutanlığı'na geçti.
 

Burada da yaklaşık 2 saat kalan Vali Güvenç, basın mensuplarına olayla ilgili açıklamalarda bulundu. Güvenç, açıklamasında şunları kaydetti: "Yılbaşı gecesi bir kahvehaneye birkaç Roman vatandaşımızın alkollü bir şekilde girip sigara içmesinden sonra yaşanan küçük bir hadisenin ardından, bir vatandaşımız kalp krizi geçirerek vefat ediyor. Bugün de o kahvehanenin açılmasında sonra Roman vatandaşlar giderek, kahveciyle tartışıyor ve işyerinin camlarını kırıyor. Bunları müteakip akşamüzeri Selendi halkından kalabalık bir grup, hükümet konağının önüne yürüdü. Geldik, görüştük. Konu adliyeye intikal ettirildi. Şu anda ilçede durum sakin, kaygılanacak bir durum yoktur. Soruşturma hakkında bir şey söylemeyeceğim."
 

Söz konusu kahvehanenin işletmecisi Musa Yıldız ise olayı şöyle anlattı: "Yılbaşı gecesi yaşanan olaydan sonra beş gün işyerini açmadım. Dün öğlen saat 12.00'de. işyerimin camlarını değiştirmek için ölçülerini almaya gittim. Yaklaşık 25 kişilik bir grup, ellerindeki sopalarla saldırdı."
 

 Polislerin sokaklarda devriye gezdiği Selendi'de, olaylarla ilgili soruşturma devam ediyor. CHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler