YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sigara içmiyor ama bunu yapıyor!
Sigara içmiyor ama bunu yapıyor!
27 Ekim 2013 15:53
Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde sigara içmeyen bir kuaför 30 yıldan bu yana yerli yabancı sigaraların koleksiyonunu yapıyor.

Alaplı ilçesinde 33 yıldır kuaförlük mesleği ile uğraşan sigara içmeyen 46 yaşındaki Mehmet Yavuz, 1984 yılından bu yana yerli yabancı olmak üzere toplam 200 sigaranın koleksiyonunu yapıyor.İlk olarak Fenerbahçe Spor Kulübüne destek amaçlı kulübün sigarasını alarak koleksiyona başladığını belirten Yavuz, “Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum. 46 yaşındayım ama hiç sigara içmedim. 1983 yılında Zonguldakspor o zaman birinci ligde oynuyordu.

Zonguldakspor ‘un Fenerbahçe ile oynadığı maça gittim. O maçta Fenerbahçe sigarası vardı. Kulübe katkı amacıyla kulübün sigarasını aldım. Ondan sonra babam yurt dışından yerli ve yabancı sigara getirmişti. Onları istinaden sigara içmediğim halde koleksiyonunu yapmaya karar verdim. O günden bu yana yurt dışındaki arkadaşlarımdan ve başka arkadaşlarımdan kimi zaman kendim para vererek sigara almaya başladım. Böyle bir koleksiyon yapayım dedim. Sigaraları bir süre evimde sakladım. 1989 yılında kuaför dükkanı açtığımda evdeki sigaraları işyerime getirerek vitrinime koydum. Gelen müşterilerinde bu sigaralar dikkatini çekiyor. İçmediğimi öğrendiklerinde daha da şaşırıyorlar” dedi.

Sigaranın yok sattığı dönemlerde müşterilerin sigarları almaması için vitrin camına kilit vurduğunu belirten Yavuz, “Müşterilerden çoğu zamanlar sigaraları isteyenler var. Özellikle dükkanı açtığımda 1989 yılı ve öncesinde sigaranın yok sattığı dönemlerde bana arkadaşlarım biz buraya gelir vitrinden bu sigaraları alırız diye takılmışlardı. O zamanlar sigara fazla yoktu hatta yabancı sigara bulmakta zorluk çekiliyordu.

Bende bunu ciddiye alarak sigaraları almamaları için vitrine kilit taktırdım. Benim gençlere tavsiyem sigara içmesinler, sigaraya özenmesinler istiyorlarsa benim gibi koleksiyonunu yapsınlar” dedi.Yavuz,ayrıca festival, kurum, kuruluş, futbol takımları olmak üzere yerli yabancı toplam 200 adet sigarayı vitrininde sakladığını söyledi.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler